Rok 1933 i przejęcie władzy w Niemczech przez partię NSDAP oznaczało radykalne zmiany w sytuacji politycznej w Europie. Nowy przywódca niemiecki, Adolf Hitler, otwarcie deklarował swoją niechęć do postanowień traktatu wersalskiego i dążenia do jego rewizji. Na domiar złego wzrost potęgi Niemiec zbiegł się w czasie ze znacznym osłabieniem pozycji Ligii Narodów, która była coraz bardziej marginalizowana.
Już od początku lat 20. Niemcy starali się mniej lub bardziej tajnie obchodzić postanowienia traktatu wersalskiego dotyczące rozbrojenia. Prowadzono szeroko zakrojoną akcję dezinformacji i kamuflażu, np. zakazane samoloty wojskowe rejestrowano oficjalnie w liniach lotniczych jako maszyny sportowe i transportowe. Oczywiście, na dłuższą metę takie działanie nie mogło jednak przynieść korzyści i realnie wzmocnić armii. Dopiero jednak za czasów rządów Hitlera oficjalnie zrzucono ograniczenia narzucone przez traktat wersalski. Oficjalnie Niemcy zrobiły to w roku 1935, już rok później zaś, w 1936 doszło do remilitaryzacji Nadrenii, będącej naturalnym pasem granicznym między Niemcami a Francją.
Wydarzenia te spotkały się z dużą krytyką państw zachodnich, nie podjęto jednak żadnych ważniejszych przeciwdziałań. Panowało przekonanie, że ustępstwa na rzecz Niemiec doprowadzą do wyciszenia skandalu. Nie spodziewano się oczywiście, że Hitler podejmie kolejne kroki, mające na celu wzmocnienie Niemiec. Było to nawiązanie kontaktów i sojuszy z Włochami i Japonią, co pozwoliło na utworzenie „osi Tokio – Berlin – Rzym” - sojuszu wojskowego, wymierzonego w ZSRR. Dodatkowo Hitlerowi udało się doprowadzić do przyłączenia Austrii do Niemiec (1938) i rozbioru Czechosłowacji (1938 – 1939). Później jednak polityka ta napotkała poważny opór w postaci państwa polskiego, nie mogącego zgodzić się na propozycje niemieckie. W rezultacie wzrostu napięcia międzynarodowego doszło do zawarcia sojuszu pomiędzy Polską, a Anglią i Francją, zaś we wrześniu 1939 atak niemiecki na nasz kraj doprowadził do wybuchu nowego, światowego konfliktu
Europa przed wybuchem II wojny światowej
Polecamy również:
-
Anschluss Austrii - historia, przyczyny i skutki - Kryzys sudecki
W roku 1935 Adolf Hitler oficjalnie zrzucił ograniczenia nałożone na Niemcy przez traktat wersalski, rozpoczynając nowy okres w dziejach Niemiec. Intensywne zbrojenia i rozwój niemieckiego przemysłu ciężkiego były zapowiedzią przygotowywania się Niemiec do kolejnego konfliktu. Należy jednak pamiętać o tym,... Więcej »
-
Konferencja monachijska - postanowienia, przyczyny i skutki
W roku 1938 Adolf Hitler postanowił porzucić prowadzone dotąd dosyć ostrożne działania i rozpocząć politykę rozwoju terytorialnego Niemiec kosztem sąsiadów. Jednym z pierwszych posunięć było przeprowadzenie przyłączenia (anschlussu) Austrii do Niemiec w roku 1938. W tym samym roku doszło też do kolejnej... Więcej »
-
Pakt Ribbentrop-Mołotow - na czym polegał, postanowienia, skutki. Znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow dla Polski
Lata 30. XX wieku są okresem znacznego ochłodzenia się stosunków dyplomatycznych pomiędzy Niemcami a Związkiem Radzieckiem. Państwa te jeszcze w latach 20. prowadziły ze sobą szeroko zakrojoną i wielopoziomową współpracę na gruncie gospodarczym, technologicznym i surowcowym. Dojście do władzy nowej... Więcej »