Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powstania śląskie - przyczyny, przebieg (chronologia), skutki

Ostatnio komentowane
moja nauczycielka jest lepsza
toy • 2019-02-21 17:51:28
Słabo :/
K. • 2019-02-21 17:51:22
h
h • 2019-02-21 13:38:45
fajne
[po0[-o=-o=- • 2019-02-20 16:47:59
rebiks
eeee • 2019-02-19 17:50:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pojawienie się w roku 1918 nowego państwa na wschodniej granicy Niemiec, jakim była II Rzeczpospolita, spowodowało ogromny wzrost napięcia międzynarodowego w tym rejonie Europy. Oba państwa bowiem rościły sobie prawa do szeregu terytoriów, będących w posiadaniu sąsiada. Jednym z najważniejszych punktów zapalnych pomiędzy odrodzonym państwem polskim a świeżo powstałą na gruzach Cesarstwa Niemieckiego Republiką Weimarską była kwestia Śląska. Prowincja ta była jedną z najbogatszych części Niemiec, a na jej terenie znajdowało się wiele zakładów produkcyjnych i wydobywczych. Wobec okupacji zachodnich okręgów przemysłowych przez Ententę Śląsk stanowił dla Niemiec kluczową prowincję. Z drugiej strony strona polska rościła sobie prawa do przynajmniej części Górnego Śląska, argumentując to zarówno dawnym panowaniem Piastów nad tymi terenami, jak również dużą mniejszością polską. Początkowe spory prędko przerodziły się w serię konfliktów zbrojnych.

28 czerwca 1919 roku Niemcy zostały zmuszone do podpisania traktatu pokojowego w Wersalu. Jeden z jego punktów przewidywał przeprowadzenie na Śląsku plebiscytu, w którym ludność miała wypowiedzieć się na temat swoich preferencji narodowych. Jednakże

Polecamy również:

 • Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 - przyczyny, okoliczności, znaczenie

  Odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918 było wynikiem niezwykle korzystnego (z polskiego punktu widzenia) wyniku I wojny światowej. Polskie organizacje niepodległościowe od dawna marzyły o wybuchu wojny europejskiej, w której zaborcy staną naprzeciwko siebie, co pozwoli na uzyskanie daleko idących... Więcej »

 • Kształtowanie się granic II RP po I wojnie światowej - koncepcja federacyjna i inkorporacyjna granic Polski

  Odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918 nie oznaczało oczywiście końca problemów, przed którymi stawali ówcześni polscy politycy i działacze niepodległościowi. Można powiedzieć, że stało się wręcz przeciwnie. Młode państwo polskie zaczynało praktycznie od zera i nie miało nawet... Więcej »

 • Powstanie wielkopolskie (1918) - przyczyny, przebieg, skutki

  Zakończona w listopadzie 1918 roku wojna światowa zostawiła Niemcy pogrążone w chaosie, wstrząsane rewolucją wewnętrzną i znacznie osłabione. Jednocześnie zaś na wschodniej granicy Niemiec pojawił się nowy sąsiad, jakim było odrodzone państwo Polskie. Początkowo jednak II Rzeczpospolita składała się jedynie z ziem... Więcej »

 • Wojna polsko-bolszewicka - przyczyny

  W październiku 1917 roku władzę w Rosji przejęła nieliczna, ale bezwzględna i dobrze zorganizowana partia bolszewików, przedstawicieli skrajnej lewicy. Jej przywódcy, z Włodzimierzem Leninem na czele, wierzyli w to, że opanowanie Rosji jest jedynie pierwszym etapem, kolejnym zaś i naturalnym celem... Więcej »

 • Polsko-czechosłowacki spór graniczny o Zaolzie

  Odrodzone w roku 1918 państwo polskie prowadziło w pierwszych latach swojego istnienia szereg mniej lub bardziej ostrych konfliktów ze swoimi sąsiadami, dotyczących problemu ustalenia granic. Często bowiem interes narodowy i prawa historyczne kłóciły się z aktualnym podziałem ludnościowym czy liczbą i... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 1 =
Komentarze
imię • 2015-03-31 18:20:08
Trzeba zaznaczyć, że nie było żadnego wsparcia z Polski podczas I i II powstania śląskiego. Przez to były całkowicie nieudane. Nie wiem zatem czemu było to takie dziwne, że plebiscyt wygrały Niemcy. Polacy obudzili się dopiero gdy doszło do III powstania....