Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojciech Korfanty – biografia

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojciech Korfanty – biografia, życiorysWojciech Korfanty to jedna z najważniejszych postaci dla historii Śląska i historii Polski.

Młodość

Wojciech, a właściwie Adalbert Korfanty, urodził się 20 kwietnia 1873 roku w Sadzawce (obecnie Siemanowice Śląskie). W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole ludowej. W późniejszym czasie uczęszczał do gimnazjum w Katowicach, gdzie rozpoczął działalność mającą na celu szerzenie kultury polskiej. Na skutek wygłaszania niepochlebnych opinii o Bismarcku został wydalony ze szkoły.

Szkołę średnią ukończył eksternistycznie, następnie rozpoczął studia na politechnice w Charlottenburgu. Studiował również we Wrocławiu i w Berlinie.

Był członkiem Ligi Narodowej, gdzie współpracował z Romanem Dmowskim. Od początku XIX wieku pracował jako redaktor naczelny „Górnoślązaka”. Za publikację artykułów Do Niemców i Do moich braci Górnoślązaków trafił do więzienia.

Poseł

W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918) reprezentując Koło Polskie. 25 października 1918 roku wystąpił w parlamencie niemieckim z postulatem przyłączenia wszystkim ziem zaboru pruskiego do odradzającego się państwa polskiego. Po ogłoszeniu niepodległości zamieszkał w Poznaniu. Tam

Polecamy również:

 • Powstanie wielkopolskie (1918) - przyczyny, przebieg, skutki

  Zakończona w listopadzie 1918 roku wojna światowa zostawiła Niemcy pogrążone w chaosie, wstrząsane rewolucją wewnętrzną i znacznie osłabione. Jednocześnie zaś na wschodniej granicy Niemiec pojawił się nowy sąsiad, jakim było odrodzone państwo Polskie. Początkowo jednak II Rzeczpospolita składała się jedynie z ziem... Więcej »

 • Wojna polsko-bolszewicka - przyczyny

  W październiku 1917 roku władzę w Rosji przejęła nieliczna, ale bezwzględna i dobrze zorganizowana partia bolszewików, przedstawicieli skrajnej lewicy. Jej przywódcy, z Włodzimierzem Leninem na czele, wierzyli w to, że opanowanie Rosji jest jedynie pierwszym etapem, kolejnym zaś i naturalnym celem... Więcej »

 • Polsko-czechosłowacki spór graniczny o Zaolzie

  Odrodzone w roku 1918 państwo polskie prowadziło w pierwszych latach swojego istnienia szereg mniej lub bardziej ostrych konfliktów ze swoimi sąsiadami, dotyczących problemu ustalenia granic. Często bowiem interes narodowy i prawa historyczne kłóciły się z aktualnym podziałem ludnościowym czy liczbą i... Więcej »

 • Ustrój i przemiany ustrojowe w II Rzeczypospolitej i ich konsekwencje

  Odrodzona w roku 1918 Polska rozpoczęła swój państwowy byt w niezwykle trudnych warunkach, otoczona przez sąsiadów znajdujących się w kryzysie po I wojnie światowej, bądź podobnie jak ona dopiero budujących swoją niepodległość. Pierwsze trzy lata istnienia państwa polskiego są okresem ciągłych walk o... Więcej »

 • Reformy w II Rzeczpospolitej - walutowa, rolna, gospodarcze i in.

  II Rzeczpospolita na samym początku swojego istnienia borykała się z wieloma problemami, które wynikały z odmiennej sytuacji prawno – ustrojowej, jaka panowała na terytoriach różnych zaborów. Scalone z zaboru rosyjskiego, niemieckiego i austriackiego państwo polskie musiało, w celu... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =