Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojciech Korfanty – biografia

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wojciech Korfanty – biografia, życiorysWojciech Korfanty to jedna z najważniejszych postaci dla historii Śląska i historii Polski.

Młodość

Wojciech, a właściwie Adalbert Korfanty, urodził się 20 kwietnia 1873 roku w Sadzawce (obecnie Siemanowice Śląskie). W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole ludowej. W późniejszym czasie uczęszczał do gimnazjum w Katowicach, gdzie rozpoczął działalność mającą na celu szerzenie kultury polskiej. Na skutek wygłaszania niepochlebnych opinii o Bismarcku został wydalony ze szkoły.

Szkołę średnią ukończył eksternistycznie, następnie rozpoczął studia na politechnice w Charlottenburgu. Studiował również we Wrocławiu i w Berlinie.

Był członkiem Ligi Narodowej, gdzie współpracował z Romanem Dmowskim. Od początku XIX wieku pracował jako redaktor naczelny „Górnoślązaka”. Za publikację artykułów Do Niemców i Do moich braci Górnoślązaków trafił do więzienia.

Poseł

W latach 1903-1912 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-1918) reprezentując Koło Polskie. 25 października 1918 roku wystąpił w parlamencie niemieckim z postulatem przyłączenia wszystkim ziem zaboru pruskiego do odradzającego się państwa polskiego. Po ogłoszeniu niepodległości zamieszkał w Poznaniu. Tam

Polecamy również:

 • Powstanie wielkopolskie (1918) - przyczyny, przebieg, skutki

  Zakończona w listopadzie 1918 roku wojna światowa zostawiła Niemcy pogrążone w chaosie, wstrząsane rewolucją wewnętrzną i znacznie osłabione. Jednocześnie zaś na wschodniej granicy Niemiec pojawił się nowy sąsiad, jakim było odrodzone państwo Polskie. Początkowo jednak II Rzeczpospolita składała się jedynie z ziem... Więcej »

 • Wojna polsko-bolszewicka - przyczyny

  W październiku 1917 roku władzę w Rosji przejęła nieliczna, ale bezwzględna i dobrze zorganizowana partia bolszewików, przedstawicieli skrajnej lewicy. Jej przywódcy, z Włodzimierzem Leninem na czele, wierzyli w to, że opanowanie Rosji jest jedynie pierwszym etapem, kolejnym zaś i naturalnym celem... Więcej »

 • Polsko-czechosłowacki spór graniczny o Zaolzie

  Odrodzone w roku 1918 państwo polskie prowadziło w pierwszych latach swojego istnienia szereg mniej lub bardziej ostrych konfliktów ze swoimi sąsiadami, dotyczących problemu ustalenia granic. Często bowiem interes narodowy i prawa historyczne kłóciły się z aktualnym podziałem ludnościowym czy liczbą i... Więcej »

 • Ustrój i przemiany ustrojowe w II Rzeczypospolitej i ich konsekwencje

  Odrodzona w roku 1918 Polska rozpoczęła swój państwowy byt w niezwykle trudnych warunkach, otoczona przez sąsiadów znajdujących się w kryzysie po I wojnie światowej, bądź podobnie jak ona dopiero budujących swoją niepodległość. Pierwsze trzy lata istnienia państwa polskiego są okresem ciągłych walk o... Więcej »

 • Reformy w II Rzeczpospolitej - walutowa, rolna, gospodarcze i in.

  II Rzeczpospolita na samym początku swojego istnienia borykała się z wieloma problemami, które wynikały z odmiennej sytuacji prawno – ustrojowej, jaka panowała na terytoriach różnych zaborów. Scalone z zaboru rosyjskiego, niemieckiego i austriackiego państwo polskie musiało, w celu... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');