Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Plan Marshalla - geneza, założenia, skutki

Rok 1945 przyniósł zakończenie krwawego światowego konfliktu, jakim była II wojna światowa, jednocześnie zaś był początkiem nowego starcia pomiędzy supermocarstwami – Zimnej Wojny. Zaledwie kilka miesięcy pokoju wystarczyło, by drogi dawnych sojuszników – ZSRR i USA – rozeszły się i stanęły one na czele przeciwnych obozów. Obie strony zdawały sobie przy tym sprawę z tego, że kluczowym terenem działań i walk o wpływy będą kraje Europy.

Tzw. Plan Marshalla był dziełem głównie George'a  Marshalla, amerykańskiego polityka i sekretarza stanu. Wedle założeń owej strategii, kraje Europy Zachodniej będą kluczowe dla utrzymywania równowagi sił w konflikcie w ZSRR, stąd też należy zadbać o to, by maksymalnie szybko podniosły się ze zniszczeń wojennych. Nie było to jednak łatwe, w związku ze zrujnowaniem przez wojnę gospodarki sojuszników amerykańskich. Rozwiązaniem był system pomocy gospodarczej, zarówno w formie gotowych artykułów, jak i wieloletnich inwestycji i pożyczek.

Planem objęte zostały kraje Europy Zachodniej, łącznie z zachodnią częścią Niemiec. Początkowo swoje zainteresowanie wykazały także Polska i Czechosłowacja, niestety jednak zostały zmuszone do wycofania się z niego przez ZSRR. Z podobnych powodów Plan Marshalla nie miał zastosowania dla innych krajów Europy Wschodniej.

Dzięki trwającej w latach 1948-1952 pomocy doszło do błyskawicznego odbudowania się i wzmocnienia gospodarki krajów sojuszniczych dla USA. Dało to im o wiele lepszą, silniejszą pozycję w konfrontacji z ZSRR w kolejnych latach Zimnej Wojny. Jednocześnie zaś umocniło na trwałe strefę wpływów USA w Europie.

Zobacz również

 • Zimna wojna - przebieg, etapy

  Za początek Zimnej Wojny, rozumianej jako starcie dwóch wielkich bloków światowych, kierowanych przez Związek Radziecki i Stany Zjednoczone Ameryki, uznaje się już rok 1945, kiedy to wielkie mocarstwa podzieliły pomiędzy siebie strefy wpływów na świecie. Walka o dominację nigdy nie przybrała formy wojny bezpośrednie...

  Więcej
 • Zimna wojna - skutki dla świata i Polski

  Następujący bezpośrednio po końcu II wojny światowej i trwający aż do roku 1991 stan napięcia i mniej lub bardziej otwartej rywalizacji militarnej, naukowej, gospodarczej i handlowej pomiędzy supermocarstwami, znany pospolicie „Zimną Wojną”, był okresem głębokich przemian w społeczeństwie i życiu codziennym całym ludzk...

  Więcej
 • Wyścig zbrojeń po II wojnie światowej - na czym polegał, historia

  Tuż po drugiej wojnie światowej świat został w praktyce podzielone na dwa wielkie bloki polityczne, militarne i ideologiczne. Wieloletni konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR został nazwany „Zimną Wojną”, ponieważ nigdy nie doszło do oficjalnych starć pomiędzy dwoma supermocarstwami. Nie znaczy to jednak, że przeci...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11