Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Plan Marshalla - geneza, założenia, skutki

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rok 1945 przyniósł zakończenie krwawego światowego konfliktu, jakim była II wojna światowa, jednocześnie zaś był początkiem nowego starcia pomiędzy supermocarstwami – Zimnej Wojny. Zaledwie kilka miesięcy pokoju wystarczyło, by drogi dawnych sojuszników – ZSRR i USA – rozeszły się i stanęły one na czele przeciwnych obozów. Obie strony zdawały sobie przy tym sprawę z tego, że kluczowym terenem działań i walk o wpływy będą kraje Europy.

Tzw. Plan Marshalla był dziełem głównie George'a  Marshalla, amerykańskiego polityka i sekretarza stanu. Wedle założeń owej strategii, kraje Europy Zachodniej będą kluczowe dla utrzymywania równowagi sił w konflikcie w ZSRR, stąd też należy zadbać o to, by maksymalnie szybko podniosły się ze zniszczeń wojennych. Nie było to jednak łatwe, w związku ze zrujnowaniem przez wojnę gospodarki sojuszników amerykańskich. Rozwiązaniem był system pomocy gospodarczej, zarówno w formie gotowych artykułów, jak i wieloletnich inwestycji i pożyczek.

Planem objęte zostały kraje Europy Zachodniej, łącznie z zachodnią częścią Niemiec. Początkowo swoje zainteresowanie wykazały także Polska i Czechosłowacja, niestety jednak zostały zmuszone do wycofania się z niego przez ZSRR. Z podobnych powodów Plan Marshalla nie miał zastosowania dla innych krajów Europy Wschodniej.

Dzięki trwającej w latach 1948-1952 pomocy doszło do błyskawicznego odbudowania się i wzmocnienia gospodarki krajów sojuszniczych dla USA. Dało to im o wiele lepszą, silniejszą pozycję w konfrontacji z ZSRR w kolejnych latach Zimnej Wojny. Jednocześnie zaś umocniło na trwałe strefę wpływów USA w Europie.

Polecamy również:

  • Zimna wojna - przebieg, etapy

    Za początek Zimnej Wojny, rozumianej jako starcie dwóch wielkich bloków światowych, kierowanych przez Związek Radziecki i Stany Zjednoczone Ameryki, uznaje się już rok 1945, kiedy to wielkie mocarstwa podzieliły pomiędzy siebie strefy wpływów na świecie. Walka o dominację nigdy nie przybrała... Więcej »

  • Zimna wojna - skutki dla świata i Polski

    Następujący bezpośrednio po końcu II wojny światowej i trwający aż do roku 1991 stan napięcia i mniej lub bardziej otwartej rywalizacji militarnej, naukowej, gospodarczej i handlowej pomiędzy supermocarstwami, znany pospolicie „Zimną Wojną”, był okresem głębokich przemian w społeczeństwie i życiu... Więcej »

  • Wyścig zbrojeń po II wojnie światowej - na czym polegał, historia

    Tuż po drugiej wojnie światowej świat został w praktyce podzielone na dwa wielkie bloki polityczne, militarne i ideologiczne. Wieloletni konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR został nazwany „Zimną Wojną”, ponieważ nigdy nie doszło do oficjalnych starć pomiędzy dwoma supermocarstwami. Nie znaczy... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');