Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zimna wojna - przebieg, etapy

Ostatnio komentowane
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Za to bombardowanie zakładów chemicznych w czasie agresji NATO na Serbię w 1999r. jest ...
Marcin • 2019-10-16 11:38:26
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Za początek Zimnej Wojny, rozumianej jako starcie dwóch wielkich bloków światowych, kierowanych przez Związek Radziecki i Stany Zjednoczone Ameryki, uznaje się już rok 1945, kiedy to wielkie mocarstwa podzieliły pomiędzy siebie strefy wpływów na świecie. Walka o dominację nigdy nie przybrała formy wojny bezpośredniej, głównie ze względu na obecność broni atomowej jako ostatecznego środka zniszczenia. Stąd też różnorakie działania pośrednie, działalność wywiadowcza, dywersyjna i angażowanie się w konflikty lokalne.

Aż do roku 1953 wydawało się, że to ZSRR prowadził w owej walce wpływów. Józef Stalin prawdopodobnie szykował się do wojny bezpośredniej, nie przeszkodziło mu to jednak w osiągnięciu szeregu sukcesów politycznych. Mimo że Plan Marschalla, czyli pomoc ekonomiczna dla Europy doprowadził do prędkiego odbudowania Zachodu, lata 50. to także okres największego wpływu partii lewicowych na świecie. Wydawało się, że  w razie wybuchu wojny wiele państw może szybko zmienić strony i stanąć po stronie ZSRR. Ryzyko wojny „gorącej” zmalało jednak po śmierci Stalina w 1953 roku. Wtedy tez zakończył się trwający od 1950 konflikt w Korei, mogący być zarzewiem kolejnej wojny.

Lata 60. to okres

Polecamy również:

  • Dekolonizacja Afryki i Azji po II wojnie światowej

    Zakończenie II wojny światowej było jednocześnie początkiem końca epoki dawnych, rozciągających się na wiele kontynentów imperiów, takich jak Francja czy Wielka Brytania. Państwa te jeszcze na początku XX wieku były hegemonami na skalę światową, jednakże dwie wojny światowe poważnie nadszarpnęły... Więcej »

  • Nicolae Ceausescu - biografia, historia

    Nicolae Ceausescu urodził się 26.01.1918 roku na terytorium Królestwa Rumunii. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, która posiadała niewielkie pole i dorabiała na życie trudząc się drobnym rzemiosłem. Z tego tez powodu młody Nicolae odebrał jedynie podstawowe wykształcenie w lokalnej szkole. Nic... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =