Jedną z wielu bolączek Rzeczpospolitej Obojga Narodów był brak dobrego szkolnictwa, które mogłoby się równać zarówno liczebnie, jak i jakościowo z uczelniami na zachodzie Europy. Większa część szkół uważanych za wyższe była prowadzona przez zakon jezuitów, a ich program, uważany za bardzo nowoczesny w XVI i XVII wieku, w czasach saskich i stanisławowskich był już przestarzały. Z tego powodu jedyną alternatywą dla szlachty było w zasadzie jedynie wysłanie swoich latorośli do szkół poza granicami. Stąd też narodziła się potrzeba utworzenia nowego typu szkół z nowoczesnym systemem nauczania i mogących wychować kolejne pokolenia patriotów.
W XVIII wieku lukę ową próbowano zapełniać dzięki szkołom pijarskim. Pijarzy byli stosunkowo młodym zakonem, nastawionym na prowadzenie działalności edukacyjnej i szkolnictwo. W roku 1740 jeden z najsłynniejszych członków tego zakonu, Stanisław Konarski, założył w Warszawie szkołę wyższą, przeznaczoną dla przedstawicieli szlacheckich, nazwaną Collegium Nobilum. Edukacja odbywała się tam w systemie ośmioletnim, a wychowankowie pobierali nauki z dziedziny matematyki, filozofii, nauk przyrodniczych i języków. Duży nacisk stawiano na naukę retoryki i umiejętności przydatne do uczestnictwa w życiu publicznym, celem Konarskiego było bowiem przygotowanie synów szlacheckich do uczestniczenia w rządzeniu państwem i potrzebnych reform.
Pojedyncza szkoła nie mogła jednak zaspokoić potrzeb tak dużego państwa. Dodatkowo, do wzmocnienia władzy w państwie potrzeba było wykształconych przedstawicieli szlachty, rozumiejących potrzebę reform. Rozwiązanie widziano w próbie przejęcia wzorców z innych państw europejskich, gdzie władcy tworzyli różnego rodzaju szkoły wojskowe, utrzymywane ze skarbu państwa i kształcące przyszłych oficerów i dowódców wojskowych.
Do założenia tego typu szkoły został zobowiązany w pacta conventa Stanisław August Poniatowski. Wypełnił je dosyć szybko i już w roku 1765 powstała w Warszawie Szkoła Rycerska (Akademia Szlacheckiego Korpusu Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej), finansowana ze skarbca państwowego. Komendantem szkoły został Adam Kazimierz Czartoryski, który czuwał nad edukacją młodych kadetów. Uczniowie nosili w czasie edukacji mundury, byli w ciągu pięciu lat pobytu w szkole nauczani przedmiotów związanych z wojskowością, jak również praktycznych, jak języki obce. Ignacy Krasiński napisał jako hymn dla tej uczelni utwór, znany jako „Hymn do Miłości Kochanej Ojczyzny”. Jednym z najsłynniejszych absolwentów Szkoły Rycerskiej był Tadeusz Kościuszko.
Collegium Nobilum, Szkoła Rycerska - definicja, powstanie, cel powołania, założyciel
Polecamy również:
-
Powołanie Komisji Edukacji Narodowej - opracowanie
Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą europejską instytucję państwową mającą władzę oświatową analogiczną do dzisiejszego ministerstwa. Została ona powołana 14 października 1773 roku przez Sejm Rozbiorowy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był król Stanisław August Poniatowski, a ambasador rosyjski Otton... Więcej »
-
Mecenat Stanisława Augusta Poniatowskiego - opracowanie
Instytucja mecenatu znana już w starożytności w XVIII wieku miała bardzo duże znacznie w rozwoju nauki i sztuki. W Polsce najpotężniejszym mecenasem był sam król, Stanisław August Poniatowski. Wspierał finansowo ludzi pióra, teatru i sztuki. W jego programie odnowy państwa życie kulturalne stanowiło... Więcej »
-
Obiady czwartkowe - definicja, historia, miejsce i czas trwania spotkań
Obiady czwartkowe to zwyczaj, jaki się przyjął na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak wskazuje nazwa, odbywały się one raz w tygodniu, w każdy czwartek. Gromadziły głównie artystów i działaczy na cotygodniowych rozmowach na tematy polityczne i kulturalne. Więcej »
-
Stronnictwa polityczne w Polsce XVIII w.: Familia, Stronnictwo patriotyczne, Stronnictwo królewskie, Stronnictwo hetmańskie
Ostatnie lata Rzeczpospolitej Szlacheckiej charakteryzowały się coraz większym chaosem w państwie i bezwładem jego administracji. Pogarszająca się sytuacja polityczna i gospodarcza powodowała konieczność przeprowadzenia reform. Różne były jednak zarówno propozycje zmian, jak również... Więcej »