Ostatnie lata Rzeczpospolitej Szlacheckiej charakteryzowały się coraz większym chaosem w państwie i bezwładem jego administracji. Pogarszająca się sytuacja polityczna i gospodarcza powodowała konieczność przeprowadzenia reform. Różne były jednak zarówno propozycje zmian, jak również sposób ich przeprowadzenia. Stąd też powstawanie różnego rodzaju stronnictw, skupiających zwolenników różnego rodzaju sił politycznych.
W latach panowania Augusta III Sasa pojawiło się silne stronnictwo polityczne, skupione wokół potężnego rodu magnackiego Czartoryskich. Właśnie ze względu na oparcie na silnych rodach magnackich przyjęło się nazywać je Familią. Nieformalnym przywódcą był Michał Fryderyk Czartoryski, wielki kanclerz litewski. Familia dążyła do zreformowania najbardziej oczywistych wad ówczesnego systemu, nie należy jednak zapominać o tym, że głównym celem istnienia Familii było zdobycie maksymalnie dużych wpływów politycznych. W opozycji do działań Familii stawali zwolennicy rodu Potockich, dwór królewski, jak również konserwatywna magnateria skupiona wokół hetmanów. Sukcesem Familii było wprowadzenie na tron Stanisława Augusta Poniatowskiego, członka jednej z rodzin wspierających wysiłki Czartoryskich.
W latach panowania Poniatowskiego wykształciły się dwa silne stronnictwa, uznające konieczność zmian w Rzeczpospolitej i przeprowadzenia reform. Stronnictwo patriotyczne skupiało się wokół szlachty nastawionej patriotycznie i osób związanych ze Szkołą Rycerską, wśród jego zwolenników znajdowało się wielu jej absolwentów. Członkowie tego stronnictwa postulowali generalne wzmocnienie siły państwa, uniezależnienie się od państw ościennych i zwiększenie armii, która miała stać się „osłoną” dla kolejnych reform. Byli też przeciwnikami liberum veto. Wśród członków stronnictwa istnieli zwolennicy szerokich zmian społecznych, jak również bardziej umiarkowane skrzydło. Wybitnymi przedstawicielami byli bracia Stanisław Kostka i Ignacy Potoccy, Hugon Kołłątaj.
Stronnictwo dworskie, zwane także królewskim, było skupione wokół osoby Stanisława Augusta Poniatowskiego, a popierało je wielu ówczesnych ludzi nauki i kultury, jak również uczestników Obiadów Czwartkowych. Stronnictwo dworskie dążyło do przeprowadzeniu reform wzmacniających władzę królewską i zlikwidowania największych patologii systemu Rzeczpospolitej. Poniatowski i jego sojusznicy bardzo liczyli na możliwość sojuszu z Prusami przeciwko Rosji. Niestety, dla samych Prusaków rozmowy na temat sojuszu były jedynie elementem gry politycznej, zaś ich żądania były bardzo wygórowane.
W latach Sejmu Czteroletniego stronnictwo patriotyczne i dworskie zbliżyły się do siebie i współdziałały ze sobą, ze względu na bardzo podobne cele.
W opozycji do nich znajdowało się stronnictwo hetmańskie, skupione wokół hetmanów Seweryna Rzewuskiego, Szczęsnego Potockiego i Ksawerego Branickiego. W jego skład wchodzili przedstawiciele konserwatywnej szlachty, którzy wierzyli, że „złota wolność” jest gwarantem istnienia Rzeczpospolitej i reagowali zajadłym oporem przed reformami, wierząc, że doprowadzą one do wprowadzenia absolutyzmu. Oczywiście nie brak też było w tym stronnictwie osób, które po prostu czerpały ogromne korzyści z panującego w państwie stanu anarchii. Członkowie stronnictwa hetmańskiego (zwanego też czasem staroszlacheckim) nie wahali się zwracać o pomoc w celu osiągnięcia swoich celów do Rosji, której zależało na utrzymaniu stanu upadku Rzeczpospolitej.
Stronnictwa polityczne w Polsce XVIII w.: Familia, Stronnictwo patriotyczne, Stronnictwo królewskie, Stronnictwo hetmańskie
Polecamy również:
-
Collegium Nobilum, Szkoła Rycerska - definicja, powstanie, cel powołania, założyciel
Jedną z wielu bolączek Rzeczpospolitej Obojga Narodów był brak dobrego szkolnictwa, które mogłoby się równać zarówno liczebnie, jak i jakościowo z uczelniami na zachodzie Europy. Większa część szkół uważanych za wyższe była prowadzona przez zakon jezuitów, a ich program,... Więcej »
-
Powołanie Komisji Edukacji Narodowej - opracowanie
Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą europejską instytucję państwową mającą władzę oświatową analogiczną do dzisiejszego ministerstwa. Została ona powołana 14 października 1773 roku przez Sejm Rozbiorowy. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był król Stanisław August Poniatowski, a ambasador rosyjski Otton... Więcej »
-
Mecenat Stanisława Augusta Poniatowskiego - opracowanie
Instytucja mecenatu znana już w starożytności w XVIII wieku miała bardzo duże znacznie w rozwoju nauki i sztuki. W Polsce najpotężniejszym mecenasem był sam król, Stanisław August Poniatowski. Wspierał finansowo ludzi pióra, teatru i sztuki. W jego programie odnowy państwa życie kulturalne stanowiło... Więcej »
-
Obiady czwartkowe - definicja, historia, miejsce i czas trwania spotkań
Obiady czwartkowe to zwyczaj, jaki się przyjął na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jak wskazuje nazwa, odbywały się one raz w tygodniu, w każdy czwartek. Gromadziły głównie artystów i działaczy na cotygodniowych rozmowach na tematy polityczne i kulturalne. Więcej »