Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ikonoklazm - historia, ruch, definicja - strona 2

istniejących wizerunków. Jego decyzja spotkała się ze sprzeciwem patriarchy Konstantynopola, Germanosa, który został zmuszony do abdykacji. Leon III nie znalazł również poparcia w Kościele zachodnim – papież Grzegorz III odrzucił edykt cesarski na synodzie rzymskim w 731 r. i potępił obrazoburstwo. Stosunki między Bizancjum i Rzymem uległy gwałtownemu pogorszeniu, a pozycja cesarza w Italii została mocno osłabiona. Ponadto sama ludność cesarstwa też sprzeciwiała się postanowieniom Leona III – opór mnichów i ludu na Wschodzie wobec usuwania i niszczenia obrazów spowodował represje. Ikonoklazm tego okresu znalazł swoje odzwierciedlenie także w teologii – jednym z teologów, który podjął się obrony kultu obrazów był Jan Damasceński (Mowy o obronie czci obrazów).

Po śmierci Leona III tron cesarski objął Konstantyn V (740-755). Zwołał on synod biskupów w Hiereia, na wybrzeżu azjatyckim koło Konstantynopola. Uchwalono na nim, że Chrystus jest niewyobrażalny i jedynym właściwym Jego wizerunkiem jest Eucharystia. Zakazano tworzenia religijnych obrazów i oddawania im czci, ale przestrzegano przed niszczeniem dzieł sztuki. W ten sposób ikonoklazm stał się nauką teologiczną Kościoła na

Zobacz również

Losowe zadania

 • Obliczenia procentowe

  Oblicz liczbę, której 30% to 35.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Fazy pracy serca

  Opisz fazy pracy serca.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Typy znaków

  Pogrupuj podane znaki i przyporządkuj do odpowiednich kategorii (wskaźników, ikon, symboli):   znak zakazu wjazdu rysunek mężczyzny i kobiety na drzwiach toalety wyraz kot krzyż na szczycie wieży kościelnej wyraz "kwa, kwa" znak "stop" pukanie do drzwi ksieżyc i gwiazda na fladze Turcji odgłos "kliknięcia" kałuża ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Elektron poruszający się w kondensatorze

  Jaka jest różnica potencjałów między okładkami kondensatora oraz jakie jest natężenie pola elektrostatycznego między okładkami kondensatora, jeżeli elektron poruszający się prostopadle do okładek tego kondensatora po przejechaniu drogi 3mm uzyskał prędkość 3*105 m/s?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Praca i moc

  Sportowiec o wadzę 80 kg skaczący o tyczce, w chwili odbicia osiaga prędkość równą 5 m/s w czasie 2*10-2 sekundy. Jaką pracę i moc w tym czasie wykonuje?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11