Znaczenie Bogurodzicy dla kultury polskiej

„Bogurodzica” jest jednym z najważniejszych zabytków języka polskiego. Ta pieśń religijna powstała najprawdopodobniej między XI a XIII stuleciem. Jej najstarszy znany zapis, pochodzący z XV w. połączony jest z nutami, co oznacza,  że dzieło to przeznaczone było do śpiewania. Badacze średniowiecznej kultury nie mają wątpliwości, co do tego, że pieśń ta była ściśle połączona z wieloma aspektami życia w średniowiecznej Polsce – od politycznego do religijnego.   

„Bogurodzica” jako pieśń religijna i modlitwa   

Niektórzy badacze średniowiecznej kultury uważają, że „Bogurodzica” wkrótce  po swoim powstaniu należała do obiegu zamkniętego, elitarnego. Ich zdaniem najprawdopodobniej intonowano ją tylko w klasztorach, głównie w okresie adwentowym i bożonarodzeniowym, na co miałby wskazywać maryjny charakter tej pieśni (szczególnie zaakcentowanie niepokalanego poczęcia, narodzin Jezusa oraz wprowadzenie Jana Chrzciciela, co było charakterystyczne dla motywu deesis, ale także dla okresu adwentowego). Nie ma wątpliwości co do tego, że tekst tej pieśni stworzony został przez kogoś orientującego się nie tylko w ówczesnej kulturze europejskiej (nawiązania  do zachodnich łacińskich pieśni sekwencyjnych,

Polecamy również:

 • Bogurodzica - opracowanie (autorstwo i czas powstania)

  „Bogurodzica” to pieśń religijna, będąca arcydziełem polskiej literatury średniowiecznej  oraz pierwszym – zachowanym – polskim tekstem poetyckim. Więcej »

 • Bogurodzica - archaizmy w utworze

  Definicja słownikowa podaje, iż archaizm to „wyraz, forma wyrazu, konstrukcja składniowa, które wyszły z użycia”. Tekst „Bogurodzicy” – polskiej pieśni religijnej powstałej na przestrzeni XI-XIII wieków – zawiera wiele takich form, które dziś mogą wydawać się... Więcej »

 • Motyw deesis w Bogurodzicy

  Słowo deesis oznacza z języka greckiego prośbę, modlitwę. Używa się go do nazwania motywu, który po raz pierwszy użyty został na wschodzie (ok. VI/VII stulecia) i wkrótce rozprzestrzenił się na całą średniowieczną Europę.     Więcej »

 • Bogurodzica - tekst

  Bogurodzica Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja! U twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja! Zyszczy nam, spuści nam. Kirielejson. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 5 =
Piękna
2015-01-25 15:31:45
Dzięki:)
Ostatnio komentowane
Friz pozdro
• 2022-05-17 18:02:41
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12
Fajne fajnie
• 2022-05-16 19:35:14
fajne
• 2022-05-16 16:04:04