Potop - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 2

chorążego Andrzeja Kmicica. Przemiana tego bohatera odbywa się etapami. Kmicic – hulaka i dowódca zbójeckiej kompanii – dokonuje okrutnej zemsty za śmierć przyjaciół. Opuszcza odziedziczony Lubicz z piętnem mordercy i podpalacza (a później i porywacza). Na skutek interwencji Wołodyjowskiego młody żołnierz otrzymuje pierwszą szansę zadośćuczynienia za swoje winy poprzez służbę ojczyźnie. Na swoje nieszczęście trafia w służbę zdrajcy – Janusza Radziwiłła – tym samym stając po stronie wroga. Po odkryciu swojego błędu, Kmicic stara się za wszelką cenę odzyskać dobre imię porywając się na śmiałe, często skrajnie niebezpieczne misje jak np. porwanie Bogusława. Metamorfoza Kmicica przebiega dość długo, kończąc się na oswobodzeniu mieszkańców Wołmontowicz i rehabilitacji z ręki samego króla.

Motyw szlachty

Szlachta to główny zbiorowy bohater „Potopu”, a także jeden z głównych motywów utworu. Sienkiewicz wyraźnie sympatyzuje ze szlachtą, podkreśla jej zalety (patriotyzm, solidarność, waleczność, przywiązanie do tradycji i wiary przodków), nie unikając jednak mocnej krytyki wad takich jak – chociażby – hulaszczy tryb życia, opilstwo czy buta. Szlachta, opisana w powieści, przeżywa chwile klęski (układ podpisany pod Ujściem), ale i zwycięstwa. Udowadnia, że – w razie niebezpieczeństwa – potrafi się zmobilizować i z determinacją bronić swego króla, praw i przywilejów.

Motyw walki

Walka, wojna, odpieranie wrogich ataków – to kluczowe elementy całej Trylogii. Losy każdego z jej bohaterów są w pewien sposób związane z wojną. W „Potopie” walka ma wymiar ogólnonarodowy. Jest reakcją na niespodziewany atak obcych wojsk i sprzeciwem wobec tej części szlachty (i magnaterii), która haniebnie oddała się w panowanie szwedzkiego króla. Walka w słusznej sprawie skupia i jednoczy cały naród. Szlachta walczy wiążąc się w konfederację, walczy także chłopstwo śledzące pilnie ruchy szwedzkich oddziałów. W miarę rozwoju akcji powieści walka obronna Polaków staje się coraz lepiej zorganizowana, skuteczna i stawiająca agresora w coraz trudniejszym położeniu.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09