Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie - strona 2

sam król odnalazł miejsce ich pobytu, żyli razem szczęśliwie w leśnym szałasie.

Za radą pustelnika Tristan oddał ukochaną jej mężowi, a sam wyjechał z Kornwalii. Jednak obawiając się zemsty baronów, ponownie ukrył się w lesie. Pod wpływem baronów król zarządził sąd nad Izoldą. Miała być poddana próbie gorącego żelaza. Jeżeli nie zdradziła króla, jej dłoń miała pozostać bez śladów poparzenia po dotknięciu żelaza. Królowa wysłała do Tristana swojego sługę z prośbą o ratunek. Dzięki podstępowi uniknęła zguby.

Kochankowie na nowo zapałali do siebie uczuciem. Nakryty na gorącym uczynku podczas wizyty w komnacie ukochanej Tristan musi uciekać do Galii. Tam zdobywa dla ukochanej pieska z magicznym dzwonkiem u szyi. Dźwięk dzwonka powoduje, że zapomina się o wszystkich troskach. Po otrzymaniu daru Izolda wyrzuca dzwonek do morza, bo nie chce, by Tristan cierpiał, gdy ona nie odczuwa tęsknoty. Po dwóch latach wędrówki Tristan godzi się z myślą, że Izolda zapomniała o nim i bierze za żonę Izoldę o Białych Dłoniach, oddaną mu w zamian za wojenne wsparcie udzielone królowi Bretanii.

Tristan nie mógł zapomnieć o ukochanej Izoldzie i udał się do Kornwalii, aby sprawdzić, czy dochowała mu wierności. Gdy królowa dowiaduje się o jego ślubie, wpada w gniew i nie chce go widzieć. Zrozpaczony Tristan oddala się z Kornwalii. Nękany tęsknotą po pewnym czasie zawitał tam ponownie, w przebraniu szaleńca. Nieznany na dworze, opowiadał królewskiej parze fakty z życia znane tylko jemu i Izoldzie. Izolda nie mogła uwierzyć, że to sam Tristan. Wreszcie poznała go po pierścieniu.

Po spędzonych wspólnie kilku nocach Tristan wraca do Bretanii. Zraniony w walce, czuje zbliżającą się śmierć. Prosi posłańca, by udał się do Izoldy i prosił ją o przyjazd. Jeżeli statek z Kornwalii będzie miał białe żagle, będzie to oznaczało, że płynie nim królowa, jeżeli zaś czarne –  nie chciała widzieć go przed śmiercią. Izolda płynie do ukochanego, ale jego zazdrosna żona, która usłyszała polecenia męża, kłamie, że statek ma czarny żagiel. Tristan umiera bez pożegnania z ukochaną. Zastawszy go martwego, Izolda umiera z żalu. Król Marek przewozi ciała kochanków i umieszcza je w kaplicy. W nocy z trumny Tristana wyrasta głóg, który wrasta w grób Izoldy. Odrasta nawet wtedy, gdy ucinają go miejscowi. Łączy zakochanych po śmierci.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19