Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zygmunt Krasiński - twórczość

Ostatnio komentowane
słabe prawie nic info o niemcach
mój nick to nick • 2019-03-18 19:35:49
Nawet ok
Awek • 2019-03-18 17:04:08
Dzięki . Cały czas korzystam z tej strony i to mi ratuje życie.
Cienias z histori • 2019-03-18 15:39:13
Mało =(
Joachime • 2019-03-18 12:55:55
najlepsze są najprostsze rozwiązania, dlatego świetnie sprawdzają się ubrania chroni...
Gugledoks • 2019-03-18 10:23:45
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Krasiński uważany za trzeciego wieszcza (po Mickiewiczu i Słowackim), był jednym z najważniejszych twórców polskiego romantyzmu. Paradoksalnie jednak, jak zaznacza Alina Witkowska, wysoką pozycję wśród literackiej publiczności zawdzięczał nie swoim największym dramatom, ale lirykom, które dziś nie są uważane za szczyt literackiego talentu. Mówiąc o twórczości Krasińskiego, należy pamiętać, że jej najważniejszym tematem była historia. Jak pisze Witkowska:

Krasiński chciał być przede wszystkim diagnostą historii, tym, który rozpoznaje sensy i przewiduje skutki.(…) Z czasem zaczął występować także w roli lekarza historii, proponującego środki zaradcze „choroby wieku”.

Poetę interesowała przede wszystkim historia rewolucji, której swoistym archetypem była Wielka Rewolucja Francuska. Próbował przyjrzeć się kryzysowi porządku feudalnego i roli arystokracji w dziejach. W twórczości Krasińskiego można odnaleźć wątki katastroficzne inspirowane myślą filozofów Gianbattisty Vico i Marie de Maistre’a oraz przekonanie o postępowym charakterze dziejów zaczerpnięte od Pierre Simona Ballanche’a i Julesa Micheleta oraz Hegla.

Juwenilia

Młodzieńcze dzieła Krasińskiego to przede wszystkim powieści poetyckie

Polecamy również:

  • Nie-Boska komedia - streszczenie

    Dramat rozpoczyna się od refleksji autora na temat roli poezji. Poetyckie natchnienie może być wykorzystane w sposób dwojaki. Dla dobrego poety natchnienie będzie uświęceniem, dla złego (służącego samemu sobie) poezja może być przekleństwem. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =