Do Beatr... - analiza i interpretacja

Wiersz miłosny Zygmunta Krasińskiego, którego adresatką tak naprawdę była Delfina Potocka, napisany w Monachium w 1849 roku.

W swoich obfitych listach do Delfiny Potockiej Krasiński ofiarował jej to co najważniejsze – nieśmiertelność. Ich romans był jednym z najsłynniejszych w XIX wieku. Kochankowie żyli oddzieleni od siebie setkami kilometrów, a mimo tego ich uczucie było pielęgnowane, a kobieta w poetyckiej wizji Krasińskiego jawiła się jako powierniczka, przyjaciółka, ale również przewodniczka w poszukiwaniach sensu losów świata, również w tym wymiarze estetycznym.

Wiersz Do Beatr… stanowi w pewnym sensie odę do ukochanej – w pierwszej strofie podmiot zaznacza, że nie da się zwieść urokom świata, który próbuje go oczarować pięknem i przepychem.

Mówi o drodze, którą przebył – była pełna zarówno tych szczęśliwych momentów, jak i cierpienia. Ta zróżnicowana podróż doprowadziła go do momentu szczęśliwości i spokoju serca.

Podmiot mówiący w wierszu podkreśla swoją stałość w uczuciu do kobiety, ponieważ wierzy w jej ideał i dobroć.

Przyrównanie swojej ukochanej do mitycznej Beatrycze, która była przewodniczką Dantego w wędrówce po zaświatach, powoduje, że Delfina zostaje wywyższona na najwyższy poziom szlachetności.

Na końcu utworu otrzymujemy obraz Delfiny-Beatrycze przeanielonej (białej, świętej i niewinnej). Jest to kulminacja uwielbienia romantycznej muzy przez Zygmunta Krasińskiego. W pewnym sensie utwór ma być dla kochanki zapewnieniem o niezbywalności uczucia i przywiązania wieszcza do jej osoby oraz wdzięczności za jej przyjaźń.

Polecamy również:

  • Do Beatr... - treść wiersza

    Darmo świat ziemski pląsem mnie otoczy,Motylim skrzydłem chce udać anioła,Pcha kwiaty w ręce, ciska iskry w oczy —On wiary mojej przetworzyć nie zdoła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33