Boska komedia - streszczenie

Dzieło Dantego rozpoczyna słynna metafora ujmująca grzeszne życie jako gęsty las. To tam zgubił się Dante i w wieku 33 lat, w nocy poprzedzającej wydarzenia Wielkiego Piątku z 1300 roku, wyrusza w niezwykłą podróż.

Nad wzgórzem dostrzega dodające mu odwagi Słońce, będące alegorią Bożej obecności. W drodze na wzgórze natyka się trzy zwierzęta–alegorie: panterę (zmysłowość), lwa (pycha) i wilczycę (chciwość). Cofając się przed napastliwością wilczycy, Dante o mało co wpada w przepaść; przed upadkiem ratuje go Wergiliusz. Starożytny poeta tłumaczy Dantemu panujące zasady panujące w miejscu, w którym się znalazł – drogę ku górze otworzy dopiero przybycie Charta (alegoria Chrystusa-Sędziego). Póki co, zwierzęta nie pozwolą mu wejść na wzgórze, więc musi wybrać inną drogę, by wydostać się z lasu. Prowadzi ona przez Piekło, Czyściec i Raj.

Dante wyrusza w trudną podróż pod przewodnictwem Wergiliusza. Ten zapewnia Dantego o Bożej opiece i informuje, że przysłała go Beatrycze, zmarła ukochana Alighieriego.

Wędrowcy docierają do bram Piekła, odczytują napis: „Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją”; Piekło to miejsce, gdzie zatracone dusze cierpią męki i utrapienie bez końca. Dosięga ich tam Boska sprawiedliwość.

Dzięki wędrówce Wergiliusz i Dantego poznajemy budowę Piekła. Ma ono kształt leja (pozostałość po upadku Lucyfera z nieba), podzielonego na dziewięć części, których strzegą mitologiczne postaci.

Delacroix Dante i Wergiliusz w piekle
Eugene Delacroix „Dante i Wergiliusz w piekle” (1822)

 

Pierwszy krąg to Limbo, czyli Przedpiekle. Kolejne trzy zajmują ludzie słabej woli: namiętnicy, żarłoki i pijacy, skąpcy i rozrzutnicy. Krąg piąty ulokowany jest za płynącą krwią rzeką Styks, przybywają tu ludzie gniewni, osoby zazdrosne i leniwe. Krąg szósty przeznaczony jest dla heretyków. Siódmy krąg należy do piekła dolnego i gromadzi cięższych grzeszników: tyranów, morderców, samobójców. Przedostatni – ósmy – krąg podzielono na 10 mniejszych czeluści: dla uwodzicieli, pochlebców, świętokupców, wróżbitów, oszustów, obłudników, złoczyńców, fałszywych doradców, szerzycieli waśni i fałszerzy. Dziewiąty krąg to ogromna studnia, strzeżona przez Gigantów, którą zajmują zdrajcy. Jest ona podzielony na cztery części: Kaina (zdrajcy osób bliskich), Antenora (zdrajcy kraju lub stronnictwa), Tolomea (zdrajcy gości, którzy im zaufali) i Giudecca – to tam przebywa Lucyfer, zakuty w lód potwór o trzech paszczach, w których znajdują się Judasz, Brutus i Kasjusz.

Podróżujący łodzią Charona mężczyźni przedostają się do Przedpiekla. Tam podziwiają zamek dobrych i wielkich filozofów i poetów świata starożytnego, którzy zmarli przed narodzinami Chrystusa i nie mogą przebywać w niebie. Następnie udają się do kolejnych części piekła, gdzie Dante spotyka ludzi, których zna ze swojego życia. Oprócz tego widzi znane postaci historyczne. Pośród namiętników znajdują się Helena Trojańska i Kleopatra, wśród zdrajców – Kasjusz i Brutus. Poeci przemierzają kolejne kręgi piekła oglądając, jak grzeszników dręczy huraganowy wiatr, rzęsisty deszcz, jak dusze grzęzną w Styksie, cierpią w płonących grobach.

Po wyjściu z dna piekła podróżnicy tunelem przenoszą się na, znajdującą się na drugiej półkuli Ziemi, Górę Czyśćcową. Czyściec powstał z tego, co Lucyfer wypchnął z ziemi spadając z nieba, ma więc kształt stożka. Czyściec, podobnie jak Piekło, ma dziewięć części: pierwsza to przedsionek, kolejnych siedem to tarasy przeznaczone dla grzeszników siedmiu grzechów głównym: dla pysznych, zazdrosnych, gniewnych, leniwych, chciwych, rozrzutnych, nieumiarkowanych w jedzeniu i picu, nieczystych.

Na szczycie góry znajduje się Raj Ziemski. Tam Dante spotyka się z Beatrycze, która od tej pory będzie przewodnikiem Alighieriego w miejsce Wergiliusza.

Niebo również ma dziewięć części, jednak nie zostały one tak jasno wyodrębnione jak w Piekle i Czyśćcu, wszystko jest tu harmonią przenikających się barw i melodii. Beatrycze prowadzi ukochanego poprzez planety i gwiazdy takie jak: Księżyc, Merkury, Wenus, Słońce, Mars, Jowisz i Saturn. W końcu docierają do Nieba dziewiątego, a następnie do Empireum – nieba krystalicznego. Tam rolę opiekuna Dantego przejmuje św. Bernard z Clairvaux.

Dante dociera do celu wędrówki, w ekstatycznym uniesieniu podziwia oblicze Boga, którego nazywa „Miłością, co wprawia w ruch słońce i gwiazdy”. Tymi słowami Dante kończy „Boską komedię”.

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 5 =
Adam8419
2016-07-28 05:37:06
Powyższe opracowanie tego dzieła literackiego wymaga pewnego dopracowania(delikatnie mówiąc)!
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43