Boska komedia - streszczenie

Dzieło Dantego rozpoczyna słynna metafora ujmująca grzeszne życie jako gęsty las. To tam zgubił się Dante i w wieku 33 lat, w nocy poprzedzającej wydarzenia Wielkiego Piątku z 1300 roku, wyrusza w niezwykłą podróż.

Nad wzgórzem dostrzega dodające mu odwagi Słońce, będące alegorią Bożej obecności. W drodze na wzgórze natyka się trzy zwierzęta–alegorie: panterę (zmysłowość), lwa (pycha) i wilczycę (chciwość). Cofając się przed napastliwością wilczycy, Dante o mało co wpada w przepaść; przed upadkiem ratuje go Wergiliusz. Starożytny poeta tłumaczy Dantemu panujące zasady panujące w miejscu, w którym się znalazł – drogę ku górze otworzy dopiero przybycie Charta (alegoria Chrystusa-Sędziego). Póki co, zwierzęta nie pozwolą mu wejść na wzgórze, więc musi wybrać inną drogę, by wydostać się z lasu. Prowadzi ona przez Piekło, Czyściec i Raj.

Dante wyrusza w trudną podróż pod przewodnictwem Wergiliusza. Ten zapewnia Dantego o Bożej opiece i informuje, że przysłała go Beatrycze, zmarła ukochana Alighieriego.

Wędrowcy docierają do bram Piekła, odczytują napis: „Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją”; Piekło to miejsce, gdzie zatracone dusze cierpią męki i utrapienie bez końca. Dosięga ich tam

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
Adam8419
2016-07-28 05:37:06
Powyższe opracowanie tego dzieła literackiego wymaga pewnego dopracowania(delikatnie mówiąc)!
Ostatnio komentowane
git
Głupi jasio • 2021-10-26 23:37:32
Es
Kozac • 2021-10-26 20:13:50
7
Lol • 2021-10-26 18:23:14
a jeśli liczba protonów=60 a liczba neutronów=100 to będzie nad??
xd • 2021-10-26 17:52:41
super tekst
mojnickt • 2021-10-26 17:35:48