Boska komedia - bohaterowie

Dante

Dante to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Dostaje niezwykłą możliwość, aby odbyć podróż po piekle, czyśćcu i niebie, co da mu szansę na odnowę duchową.

Ma również szczęście spotkać niezwykłych przewodników – swojego mistrza Wergiliusza, ukochaną Beatrycze i św. Bernarda z Clairvaux. Poeta chłonie wrażenia wszystkimi zmysłami, niezwykle emocjonalnie reaguje na obrazy, jakie się przed nim pojawiają.

Wędrówka spełnia swoją rolę – Dante odkrywa najważniejszą prawdę wiary: Bóg jest Miłością.

Wergiliusz

To rzymski poeta, mistrz Dantego. Zostaje wybrany na przewodnika, ponieważ posiadł mądrość świata starożytnego. Ponadto przypisywano mu zdolności profetyczne. Wrażliwy na piękno i utalentowany Wergiliusz jest nie tylko znakomitym przewodnikiem (pozostaje bezstronny, nie ingeruje w odbiór Dantego), ale również chroni swojego podopiecznego i wyjaśnia zawiłości oglądanych miejsc i zdarzeń.

Beatrycze

Zmarła ukochana Dantego, jego przewodniczka po niebie. W rzeczywistości – mieszkająca we Florencji i zmarła młodo kobieta o takim imieniu, w której zakochał się Dante.

Symbolizowała zatem u Dantego kobietę idealną, a jej postać – sakralizowana i wyidealizowana –  pozwala Dantemu na nowo odnaleźć i pojąć najtrudniejszą, a zarazem najważniejszą prawdę wiary.

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

 • Opis piekła w Boskiej komedii

  Piekło w „Boskiej komedii” ma budowę olbrzymiego odwróconego stożka podzielonego na 9 kręgów. Kolejne z nich schodzą w dół, aż do samego Lucyfera. W każdym znajdują się innego rodzaju grzesznicy, których przewinienia mają różną skalę. Piekło powstało właśnie przez... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42