Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Boska komedia - interpretacja

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu.

W poetyckiej formie Dante notuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii powszechnej. Utwór stanowi swoistą encyklopedię wiedzy średniowiecznego człowieka, po której przewodnikiem jest sam autor.

Z inspiracji utworem Dantego powstał powszechny dziś frazeologizm „dantejskie sceny”. Oznacza on zdarzenia lub zachowania budzące grozę i przerażenie, makabryczne – podobne scenom, jakie obserwował Dante w czasie swojej podróży przez piekło.

Budowa utworu i przedstawionego w nim świata została podporządkowana liczbom doskonałym, czyli – według średniowiecznych przekonań – 3, 10 i ich wielokrotnościom.

Poemat dzieli się więc na trzy części (piekło, czyściec, niebo), a na każdą z nich składają się 33 pieśni. 99 pieśni plus pieśń wstępna dają świętą liczbę 100. Ponadto każda ze sfer odwiedzanych przez poetę składa się z 9 części.

Poemat napisany został tercyną – strofą złożoną z 3 wersów. Układ tercynowy charakteryzuje się krzyżowymi rymami wewnątrz strof i międzystrofowymi (aba, bcb, cdc...).

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

  Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

 • Opis piekła w Boskiej komedii

  Piekło w „Boskiej komedii” ma budowę olbrzymiego odwróconego stożka podzielonego na 9 kręgów. Kolejne z nich schodzą w dół, aż do samego Lucyfera. W każdym znajdują się innego rodzaju grzesznicy, których przewinienia mają różną skalę. Piekło powstało właśnie przez... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =