Boska komedia - opracowanie (czas i miejsce akcji, motywy, geneza)

Geneza „Boskiej komedii”

Powodów do napisania „Boskiej komedii” należy szukać w światopoglądzie i biografii jej autora. Doświadczył on nieszczęśliwej miłości do Beatrycze, którą idealizuje na kartach utworu, poza tym z powodu problemów politycznych i finansowych zmuszony był do tułaczki po Włoszech przez resztę życia. Trudna wędrówka – a taką bezsprzecznie jest także droga przez kolejne sfery metafizycznego świata – musiała zainspirować Dantego do napisania „Boskiej komedii”.

Dante zaczął pisać swoje dzieło w 1307 roku, a skończył ją dopiero rok przed śmiercią, w 1321. Wtedy tytuł poematu brzmiał „Komedia” (ówcześnie oznaczenie tytułu o poważnym początku i szczęśliwym finale). Przymiotnik „boska” dodali jej czytelnicy, uznając geniusz twórcy i dostrzegając w jego poemacie nie tylko arcydzieło epoki, ale też wszystkich kolejnych.

Czas i miejsce akcji „Boskiej komedii”

Niezwykła podróż Dantego rozpoczyna się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek 1300 roku. Poeta wyrusza z „gęstego lasu” i kolejno przemierza wszystkie części Piekła, Czyśćca i Raju. Do Nieba dociera rankiem w Wielkanoc. Cała podróż trwa więc 3 dni.

Najważniejsze motywy literackiej w „Boskiej komedii”

Motyw Boga

Dante w czasie całej swojej wędrówki ulega silnym emocjom. Poruszają i przerażają go cierpienia grzeszników w piekle, zadziwia udręka w Czyśćcu, jednak dopiero widok Bożego oblicza doprowadza go do stanu ekstazy. Poeta uznaje momentalnie, że to Jego miłość jest największą siłą rządzącą światem, to od niej wszystko zależy.

Motyw nauczyciela/ mistrza

Wergiliusz jest pierwszym przewodnikiem Dantego, a zarazem jego mistrzem. Poeta ufa mu, nie boi się wyruszyć z nim w daleką podróż. Darzy go szacunkiem i podziwem. Trudna podróż staje się jaśniejsza i bezpieczniejsza pod jego opieką. Wergiliusz wyjaśnia również Dantemu niejasne dla niego zdarzenia i widoki.

Motyw podróży/ drogi

Wędrówka Dantego i jego kolejnych przewodników przez Piekło, Czyściec i Niebo stała się jedną z najsłynniejszych w całej literaturze.

Podróż Dantego ma kilka wymiarów: ma pomóc mu w odnalezieniu zagubionej wiary, a także sensu życia, pełni także funkcję poznawczą – zapoznania poety z tajemnicami wiary chrześcijańskiej. Pod wpływem zobaczonych obrazów, cierpień grzeszników i szczęścia zbawionych, poeta przechodzi wewnętrzną przemianę. Jego emocje zostają poruszone, a umysł pojmuje najważniejsze w chrześcijaństwie prawdy objawione.

Dante spotyka w drodze swoją ukochaną, zmarłą za młodu Beatrycze oraz swojego antycznego mistrza Wergiliusza. Dostępuje łaski ujrzenia oblicza Boga. Objawione zostają mu również najważniejszej dla chrześcijanina prawda o tym, że Bóg jest Miłością, a Miłość ta kieruje całym światem.

Motyw zbrodni i kary

W „Boskiej komedii” znajdujemy dokładny opis piekła, w którym przebywają skazani za różne występki, grzechy i zbrodnie. Dante odwiedza piekło pod przewodnictwem Wergiliusza. Ma ono kształt leja i jest podzielone na 9 kręgów – w każdym przebywają grzesznicy innego rodzaju, skazani na wieczną karę. Jedynie w pierwszym kręgu mieszkają szlachetni ludzie, którzy zmarli jeszcze przed narodzeniem Chrystusa i dlatego nie mogą dostąpić zbawienia. W ostatnim zaś, na samym dnie piekła, najgorsi zdrajcy: Lucyfer, Judasz, Kasjusz i Brutus.

Polecamy również:

 • Boska komedia - plan wydarzeń

  1. Dante w lesie swojego grzesznego życia 2. Trzy zwierzęta-alegorie 3. Wergiliusz przewodnikiem Dantego Więcej »

 • Boska komedia - interpretacja

  „Boska komedia” uważana jest za arcydzieło literatury średniowiecza, ale i zapowiedź epoki renesansu. W poetyckiej formie Dante ujmuje w swoim dziele wiedzę i wyobrażenia epoki średniowiecza o naturze wszechświata. W poemacie pojawia się około 500 postaci ze świata Biblii, mitologii oraz historii... Więcej »

 • Boska komedia - bohaterowie

  Dante - to autor, a zarazem główny bohater utworu. Zdaje sobie sprawę z tego, że znalazł się w trudnym momencie swojego życia, zgubił właściwą drogę prowadzącą ku Bogu, a także sens egzystencji w ogóle. Więcej »

 • Boska komedia jako summa średniowiecza i dzieło przełomu epok

  „Boska komedia” Dantego powstawała od roku 1307 do 1321. Było to więc w epoce średniowiecza, którego koniec datuje się zazwyczaj na drugą połowę XV stulecia (1453 lub 1492). Jednakże w dziele włoskiego poety pojawiają się nie tylko motywy charakterystyczne dla wieków średnich, ale... Więcej »

 • Opis piekła w Boskiej komedii

  Piekło w „Boskiej komedii” ma budowę olbrzymiego odwróconego stożka podzielonego na 9 kręgów. Kolejne z nich schodzą w dół, aż do samego Lucyfera. W każdym znajdują się innego rodzaju grzesznicy, których przewinienia mają różną skalę. Piekło powstało właśnie przez... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
x
2020-05-30 14:53:22
dzięki
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54