Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Z lasu - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Krzysztof Kamil Baczyński „Z lasu” - analiza

Pod wierszem „Z lasu” autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego widnieje data 27 czerwca 1944 r. Okres powstania utworu przypadł na czas wzmożonych działań okupanta, którego sytuacja na froncie stawała się coraz trudniejsza.

Dzieło składa się z sześciu niejednorodnych strof (dwie pięciowersowe, dwie czterowersowe i dwie liczące sześć linijek). Metrum wiersza nie jest równe – liczba zgłosek waha się od 8 do 10 (dominują dziesięciosylabowe linie). Układ rymów również cechuje się nieregularnością; pojawiają się zarówno rymy parzyste, jak i przeplatane oraz okalające (3 strofa – układ abba).

Warstwa stylistyczna wiersza Baczyńskiego jest rozbudowana. Pojawia się w nim wiele epitetów („krzyk zły, wysoki”, „żołnierze smukli”, „twarzyczki jasne”), porównań („Las nocą rośnie jak jezior poszum”, „spod stóp jak morze wydęte grozą”) oraz metafor („pancerz ziemi za ciasny”, „rozdartą duszą”). Podmiot liryczny stosuje także powtórzenia, które mają za zadanie imitować w tym wypadku rytm żołnierskiego marszu („we mchu, we mchu”, „we mgle, we mgle”).

W utworze „Z lasu” łączą się dwa nurty liryki: opisowy (przedstawienie lasu) oraz inwokacyjny (pojawiający

Polecamy również:

  • Z lasu - treść wiersza

    Las nocą rośnie jak jezior poszum.Droga kołysze we mchu, we mchu.Ciężkie kolumny mroku się wznoszą.Otchłanie puste z ciemności płosząkrzyk zły, wysoki jak ze snu.A dołem potok ludzi i wozówi broni chrzęst we mgle, we mgle.Spod stóp jak morze wydęte groząnieujarzmiona piętrzy się ziemiai głosy ciemne... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');