Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Listy do Jerzego Lubomirskiego - opracowanie

Epistolograficzna spuścizna Zygmunta Krasińskiego stanowi źródło wiadomości o samym poecie, obyczajowości romantycznej, życiu literackim w tamtym czasie i sytuacji społeczno-politycznej.

Czas i miejsce akcji

Listy do Jerzego Lubomirskiego pisał poeta w latach 1839 – 1859, nieco dłużej niż do Delfiny Potockiej, choć tematyka ich korespondencji była bardzo podobna, z wyjątkiem wątku miłosnego. Pierwszy list został wysłany z Rzymu, a ostatni z Paryża. W międzyczasie Krasiński pisywał do Jerzego z Polski, Niemiec, Włoch i Austrii. Zbiór zawiera łącznie 232 listy.

Forma i tematyka

Listy do Jerzego Lubomirskiego są znacznie krótsze niż te, kierowane do kochanki. Zawierają jednak równą porcje refleksji artystycznych, literackich, a przede wszystkim filozoficznych. W korespondencji tej mógł Zygmunt również opisywać swoje drobne miłostki, których doświadczał podczas podróży  - z tego szerzej nie mógł się przecież zwierzyć pannie Potockiej.

Krasiński pisał często o cudzych prywatnych sprawach, własnych chorobach czy właśnie romansach. Sporo miejsca w listach do Lubomirskiego poświęcił również osobie Delfiny. W tym samym czasie wieszcz prowadził również korespondencję z Adamem Sołtanem, któremu z kolei opisywał relację z Joanną Bobrową.

Jerzy Lubomirski wydawał się być dla Krasińskiego odbiorcą delikatnym, subtelnym i typowo romantycznym – ton poety zawsze jest życzliwy, a na końcu każdego listu pełno jest wyrazów miłości i przyjaźni do korespondenta.

Zobacz również

  • Listy do Jerzego Lubomirskiego - problematyka

    Jerzy Lubomirski był obywatelem i działaczem galicyjskim, słowianofilem i po trosze austrofilem. W listach do niego Zygmunt Krasiński zachowywał pewną rezerwę w tematach aktualnie politycznych, ale z kolei nie stronił od refleksji dotyczących polityki i historii ogólnie. Z biegiem kolejnych lat obficie dzielił się z...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Bardzo słabe opracowanie jak na tak istotną książkę.
Andy • 2020-04-01 08:39:26
:)
ivany • 2020-04-01 08:22:17
prosze
Nina • 2020-04-01 07:36:38
fajne podpowiedzi XDDDDDDDDDDDD
Czak • 2020-04-01 07:25:51
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14