Listy do Jerzego Lubomirskiego - opracowanie

Epistolograficzna spuścizna Zygmunta Krasińskiego stanowi źródło wiadomości o samym poecie, obyczajowości romantycznej, życiu literackim w tamtym czasie i sytuacji społeczno-politycznej.

Czas i miejsce akcji

Listy do Jerzego Lubomirskiego pisał poeta w latach 1839 – 1859, nieco dłużej niż do Delfiny Potockiej, choć tematyka ich korespondencji była bardzo podobna, z wyjątkiem wątku miłosnego. Pierwszy list został wysłany z Rzymu, a ostatni z Paryża. W międzyczasie Krasiński pisywał do Jerzego z Polski, Niemiec, Włoch i Austrii. Zbiór zawiera łącznie 232 listy.

Forma i tematyka

Listy do Jerzego Lubomirskiego są znacznie krótsze niż te, kierowane do kochanki. Zawierają jednak równą porcje refleksji artystycznych, literackich, a przede wszystkim filozoficznych. W korespondencji tej mógł Zygmunt również opisywać swoje drobne miłostki, których doświadczał podczas podróży  - z tego szerzej nie mógł się przecież zwierzyć pannie Potockiej.

Krasiński pisał często o cudzych prywatnych sprawach, własnych chorobach czy właśnie romansach. Sporo miejsca w listach do Lubomirskiego poświęcił również osobie Delfiny. W tym samym czasie wieszcz prowadził również korespondencję z Adamem Sołtanem, któremu z kolei opisywał relację z Joanną Bobrową.

Jerzy Lubomirski wydawał się być dla Krasińskiego odbiorcą delikatnym, subtelnym i typowo romantycznym – ton poety zawsze jest życzliwy, a na końcu każdego listu pełno jest wyrazów miłości i przyjaźni do korespondenta.

Polecamy również:

  • Listy do Jerzego Lubomirskiego - problematyka

    Jerzy Lubomirski był obywatelem i działaczem galicyjskim, słowianofilem i po trosze austrofilem. W listach do niego Zygmunt Krasiński zachowywał pewną rezerwę w tematach aktualnie politycznych, ale z kolei nie stronił od refleksji dotyczących polityki i historii ogólnie. Z biegiem kolejnych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23