Antonio Canova Amor i Psyche – opis, interpretacja i analiza rzeźby

Antonio Canova, Amor i Psyche
Antonio Canova, Amor i Psyche

 

Antonio Canova to czołowy przedstawiciel włoskiego klasycyzmu. Jego dzieło pt.: „Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna”, znane także jako „Psyche i Kupidyn”, powstało w trzech wersjach, najstarsza z nich pochodzi z roku 1787. Obecnie dzieło znajduje się w Luwrze. Pozostałe dwie trafiły do Ermitażu w Sankt Petersburgu (wersja z 1796) i Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku (wykonana w gipsie).

Tematem dzieła jest miłość. Kupidyn symbolizuje jej wymiar cielesny. Jego pocałunek budzi Psyche, czyli duchową stronę miłości. Dopiero ich połączenie stanowi pełnię, idealną całość.

Rzeźba przedstawia dwie nagie postaci. Kupidyn, bóg miłości zmysłowej, pochyla się nad dopiero co obudzoną Psyche. Dzieło przepełnione jest wzajemną czułością kochanków. Postaci delikatnie się obejmują, a ręce Psyche tworzą koło, w które wpisane są ich głowy. Całość sprawia wrażenie płynnego ruchu. Delikatność i ulotność chwili podkreślają niemal przezroczyste skrzydła boga miłości.

O klasycznym charakterze rzeźby świadczy sposób ukazania nagich ciał. Obie postacie są doskonale piękne, młode, proporcjonalnie zbudowane. Nagość Psyche została jedynie delikatnie osłonięta udrapowaną materią i ręką Kupidyna. Idealną gładkość ciał kochanków autor podkreślił poprzez zostawienie jej z chropowatą powierzchnią skały, na której spoczywają. Temat dzieła został zaczerpnięty z literatury antycznej, z utworu Apulejusza pt.: „Metamorfozy”.

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
nice
ameqa • 2020-12-03 21:04:28
6
olinow • 2020-12-03 16:38:49
Komentarz
Największy_speedrunner_w_Polsce • 2020-12-03 16:18:00
Mam nadzieję, że w UE docenią wirusy- bakteriofagi, bo to często jedyny sposób na wyl...
Goska • 2020-12-03 16:52:56