Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Francis Boucher Madame de Pompadour - opis, interpretacja i analiza obrazu

Francois Boucher, Madame de Pompadour 
 Francois Boucher, Madame de Pompadour (1759)/
The Yorck Project: 10.000 Meisterwerke der Malerei. DVD-ROM, 2002

 

Francis Boucher był nadwornym malarzem markizy de Pompadour, królewskiej faworyty i namalował kilka jej portretów.

Dzieło z 1759 roku to olej na płótnie o wymiarach 91x68. Obraz ukazuje całą postać markizy, ubraną w wystawną suknię. W tle artysta umieścił kamienny posąg oraz elementy roślinne. Obraz jest przykładem sztuki rokokowej z jej zamiłowaniem do piękna, swobody i lekkości.

Madame de Pompadour stoi w swobodnej pozie, prawą ręką lekko opiera się o podstawę posągu. Jej wzrok skierowany jest wprost na patrzącego. Na twarzy kobiety gości delikatny uśmiech, a spojrzenie jest łagodne i wesołe. Jej postać jest dobrze oświetlona, jakby padał na nią snop światła, podczas gdy tło pogrążone jest w półmroku. Markiza ubrana jest w ozdobną suknię, ma też doskonale ułożoną fryzurę, wszystko to stanowi przejaw elegancji i kokieterii. U stóp kobiety kwitną kwiaty, współgrając z ozdobnym wykończeniem jej sukni i nadając całości sielankowy koloryt.

Elementy tła wskazują, że jest mamy do czynienia z rokokowym parkiem markizy. Artysta ukazał naturę poskromioną, zaprojektowaną przez człowieka, zgodnie z rokokową manierą. Ciemna wnęka lasu za plecami markizy ma podkreślać jej zmysłowość.

Portrety Madame de Pompadour często niosły ze sobą konkretny przekaz, były jednym ze sposobów wyrażania jej uczuć. Najczęściej komunikaty te skierowane były do króla.

Obraz z 1759 roku jest interpretowany jako ukazanie zmiany w relacjach Madame de Pompadour i Ludwika XV, przejście od romansu do przyjaźni. Wskazuje na to m.in postać małego pieska u stóp markizy. Kobieta wskazuje na niego trzymanym w dłoni wachlarzem. Piesek jest w nią wpatrzony niczym wierny przyjaciel. Podobnie i ona przyrzeka królowi swoją wierną przyjaźń.

Zobacz również

 • Klasycyzm w sztuce - cechy i przedstawiciele

  Klasycyzm to kierunek w sztuce zapoczątkowany w renesansie, obecny w kulturze do końca XVIII wieku, a w niektórych krajach nawet dłużej. Nazwa nurtu wywodzi się od łacińskiego słowa classicus, które oznacza „doskonały”, ale też –  „wyuczony”

  Więcej
 • Sentymentalizm w sztuce - cechy i przedstawiciele

  Sentymentalizm to kierunek umysłowy będący zwrotem od oświeceniowego racjonalizmu w kierunku romantycznej uczuciowości. Prąd ten trwał od lat siedemdziesiątych XVII wieku do początków wieku XIX. Jego nazwa zastała zaczerpnięta z powieści Laurence`a Sterna zatytułowanej „Podróż sentymentalna”.

  Więcej
 • Rokoko w sztuce - cechy i przedstawiciele

  Rokoko to prąd kulturowy przejawiający się we wszystkich dziedzinach sztuki oświecenia. Nazwa kierunku pochodzi od wyszukanego motywu zdobniczego w kształcie asymetrycznej muszli, zwanego rocaille.

  Więcej
 • Jean-Louis David Śmierć Marata - opis, interpretacja i analiza obrazu

  „Śmierć Marata” to dzieło autorstwa francuskiego artysty, Jacquesa-Louisa Davida, namalowane w 1793 roku. Oryginalny tytuł brzmi: „La Mort de Marat”. Niektóre źródła podają też: „Marat assassiné”. Obecnie obraz znajduje się w Musées Royaux des Beaux-Arts w Brukseli.

  Więcej
 • Antonio Canova Amor i Psyche – opis, interpretacja i analiza rzeźby

  Antonio Canova to czołowy przedstawiciel włoskiego klasycyzmu. Jego dzieło pt.: „Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna”, znane także jako „Psyche i Kupidyn”, powstało w trzech wersjach, najstarsza z nich pochodzi z roku 1787.

  Więcej

Losowe zadania

 • Zamień równoważniki zdań na zdania.

  Mój dom to wielki blok po lewej. Zakaz sprzedaży alkoholu po 22. Beneluks to Holandia, Belgia i Luksemburg. Gdzie klucze? Marsz do szkoły! Wypadek na drodze krajowej. Agata to śpiewaczka operowa. Adam – ulegający wpływom kolegów chłopak. Co to? Wspaniały mecz piłki nożnej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oblicz wskaźnik przedsiębiorczości osób fizycznych

  Oblicz wskaźnik przedsiębiorczości osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na 1000 osób w wieku produkcyjnym dla roku 2012 i 2018, dla miasta Gdańsk. Oblicz także dynamikę zmian wskaźnika pomiędzy latami 2012 i 2018.   Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w roku 2012: 44 750 Osoby fi...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Typy liczebnika

  Podaj typy następujących liczebników: Drugi Osiem Dziewięćdziesięcioro Ćwierć Pięcioro Dwa Trzynasty Osiemnaście Pół Dwudziesty

  1 Odpowiedz Więcej
 • Różnice pomiędzy komórkami roślinnymi a zwierzącymi

  Komórki roślinne oraz zwierzęce pomimo podobnej na pierwszy rzut oka budowy, osiadają kilka znaczących różnic. Wymień 5 z nich.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Nazwij izolinie

  Nazwij linie na mapie łaczące punkty o jednakowej: A. wysokości bezwzględnej B. wielkości opadów atmosferycznych C. wartości ciśnienia atmosferycznego D. odległości czasowej od danego miejsca E. głębokości zbiorników wodnych F. wartości temperatury powietrza

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41