Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Związek Pruski - przyczyny powstania, organizacja, historia - strona 2

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

stanowych, zbliżonych do tych posiadanych w Polsce przez szlachtę. Poza tym Związek sprzeciwiał się utrzymywanemu do tej pory monopolowi krzyżackiemu w kwestiach politycznych i gospodarczych. Do miast, które były założycielami (członkami), zaliczały się w m in. Toruń, Chełmno, Elbląg, Gdańsk, Królewiec oraz Grudziądz.

Powołanie związku pruskiego wywołało sprzeciw ze strony Zakonu. W roku 1453 Krzyżakom udało się uzyskać od cesarza Fryderyka III wyrok, na mocy którego rozwiązano związek, nałożono kontrybucje, a dla jego członków przewidziano surowe represje. Oczekiwane przez Zakon rezultaty nie przyniosły jednak żadnego z powyższych postanowień. Doprowadziły jedynie do wybuchu powstania antykrzyżackiego 4 lutego w roku 1454.

Nie mogąc uzyskać w praktyce niczego od Zakonu, przedstawiciele związku pruskiego zwrócili się o pomoc do strony polskiej. W zamian za oddanie Prus oraz Pomorza Polsce, Kazimierz Jagiellończyk zobowiązał się do pomocy zbrojnej.

6 marca w roku 1454 władca polski wydał akt inkorporacji Prus do Polski. Wydarzenie to stało się – kolejną po wybuchu powstania antykrzyżackiego w Prusach, przyczyną bezpośrednią wybuchu wojny trzynastoletniej z Zakonem trwającej w latach 1454 – 1466.

Polecamy również:

 • Inkorporacja Prus do Polski - przyczyny, przebieg, skutki

  Pomimo że Krzyżacy osłabieni w skutek wielkiej wojny – militarnie i gospodarczo, starali się unikać konfliktów ze stroną polską, to rozwój sytuacji wewnętrznej w państwie zakonnym czynił to w praktyce niemożliwym. Na jego obszarze bowiem uaktywnili się przedstawiciele miejscowego społeczeństwa... Więcej »

 • Bitwa pod Chojnicami (1454) - przebieg, skutki

  W roku 1454 wybuchła kolejna wojna Polski z Zakonem Krzyżackim. Jej bezpośrednimi przyczynami był wybuch w tym samym roku powstania antykrzyżackiego inspirowanego przez Związek Pruski oraz akt inkorporacji Prus oraz Pomorza do Polski, wydany przez króla Polskiego – Kazimierza Jagiellończyka. Więcej »

 • II pokój toruński (1466) - postanowienia, opis, skutki

  Pomimo zakończenia wielkiej wojny w roku 1411 i zawarciem I pokoju toruńskiego, stosunki polsko –krzyżackie pozostawały napięte. Żadna ze stron bowiem nie była zadowolona z postanowień, jakie zostały wówczas zawarte. Ponad to na skutek wojny państwo zakonu krzyżackiego objął głęboki kryzys.... Więcej »

 • Prusy Książęce i Prusy Królewskie - historia, mapa (położenie), powierzchnia

  W latach 1454 – 1466 trwała tzw. wojna trzynastoletnia Polski z Zakonem Krzyżackim. Na mocy postanowień II pokoju toruńskiego do Polski powróciły Pomorze Gdańskie i ziemia chełmińska, przyłączono Warmię, Malbork oraz Elbląg. Od tej chwili wszystkie te ziemie nosiły nazwę Prus Królewskich.... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =