Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wpływ kultury greckiej na kulturę rzymską i inne kultury starożytne

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W trakcie przebiegu wielkiej kolonizacji, Grecy podzieleni od początku swojej historii uświadomili sobie swoją wspólnotę kulturalną (w dużej mierze wynikająca z kontaktów ze wschodem) w tym głównie literaturę, naukę oraz sztukę.

Na wiek V p.n.e. przypada okres największego rozkwitu kultury greckiej, którego głównym ośrodkiem stało się ateńskie polis. Jednak zaraz po zażegnaniu zagrożenia ze strony perskiej, dochodzi do zaognienia konfliktów wewnętrznych, głównie pomiędzy Atenami (demokracją), a Spartą (oligarchią). Sytuacja ta odbiła się negatywnie na rozwoju gospodarczym polis, ale z drugiej strony nie zahamowała ekspansji kulturalnej, która w IV w p.n.e. obejmowała coraz to większe obszary Europy.

Kryzys jaki opanował greckie polis w późniejszym czasie, doprowadził do mieszania się w sprawy wewnętrzne Grecji innych krajów. Początkowa była to Persja, a następnie Macedonia – która ostatecznie rozciągnęła swoje wpływy nad większością greckich miast – państw. Po podboju Persji przez Aleksandra Wielkiego doszło do wielkiego rozkwitu kultury greckiej na wschodzie, w szczególności jej nauki.

Rozwój i wpływy kultury greckiej nie szedł w parze z jej rozwojem gospodarczym. Grecje omijało

Polecamy również:

 • Rzeźba grecka - cechy, przykłady, twórcy

  Rzeźba grecka okresu archaicznego (XII – V w. p.n.e.) została ukształtowana pod wpływem rzeźby egipskiej. Ma ona głównie charakter sakralny, przedstawia głównie postaci bogów. Postaci męskie są pokazywane jako młodzi chłopcy („kuros”), a kobiece („kora”) prezentuje... Więcej »

 • Architektura grecka - style, cechy, budowle

  Domostwa greckie budowano na zasadach wywodzących się z kultury mykeńskiej. Podstawową formą był drewniany „megaron” – „budynek na planie prostokąta z otwartym przedsionkiem, utworzonym przez wysunięte silnie ku przodowi ściany boczne”. W centralnym pomieszczeniu umieszczone było... Więcej »

 • Inne (malarstwo starożytnej Grecji, ceramika)

  Malarstwo greckie miało charakter ścienny i enkaustyczny. Obowiązującą estetyką był realizm. Najważniejsi przedstawiciele tej sztuki to Apollodor, znany jako „malarz cieni”, Apelles – malarz Aleksandra Wielkiego. Technika enkaustyczna polegała na mieszaniu na gorąco farb z pszczelim woskiem i... Więcej »

 • Teatr grecki - geneza, historia

  Początki dramatu greckiego sięgają VIII w. p. n. e. i są związane głównie z obrzędami na cześć boga Dionizosa (tzw. Wielkie Dionizje), ale na powstanie teatru miały również wpływ misteria eleuzyńskie i kult zmarłych. Najważniejszym tworzywem dramatu były pieśni chóralne. Dytyramby stały się... Więcej »

 • Sport w starożytnej Grecji - Igrzyska Olimpijskie (opis, przebieg, konkurencje)

  Sport w starożytności był od początku ściśle związany z religią – igrzyska odbywały się bez wyjątków ku czci bogów. Uczestnicy zmagań sportowych wierzyli, że ich zwycięstwo nie zależy tylko o ich sprawności fizycznej ale również jest darem od bogów. Dla greków nie tylko... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =