Prohibicja w USA - przyczyny, skutki

Zwycięstwo w I wojnie światowej spowodowało, że społeczeństwo amerykańskie ogarnął niekłamany entuzjazm.  Państwo to, po wielu latach polityki izolacjonizmu, znalazło się w stosunkowo krótkim czasie w gronie największych potęg światowych. Atmosfera towarzysząca tym wydarzeniom zaś spowodowała, że Amerykanie nadmiernie uwierzyli we własne możliwości zmiany natury ludzkiej. Mowa tu o całkowitym zakazie spożywania i produkcji alkoholu – prohibicji.

Idee wprowadzenia prohibicji nie były w Stanach Zjednoczonych czymś nowym, korzeniami sięgają bowiem bractw trzeźwości zakładanych jeszcze w XIX wieku. Dopiero na fali entuzjazmu wojennego jednak udało się zyskać im znacznie szersze poparcie społeczne. W rezultacie niezwykle szybkiego procesu legislatywnego w roku 1919 Senat przyjął tzw. Ustawę Volsteada. W jej myśl od 17.01.1920 na całym terytorium Stanów Zjednoczonych obowiązywał zakaz handlu alkoholem spożywczym. W Ameryce rozpoczął się okres „Szlachetnego Eksperymentu”.

Już wkrótce jednak okazało się, że ustawa była niewypałem, a straty moralne i finansowe daleko przekraczały korzyści. W bardzo krótkim czasie rozwinął się nielegalny rynek sprzedaży alkoholi, kontrolowany przez rodziny mafijne, które zbijały na tym gigantyczne fortuny. Stąd też okres prohibicji jest też „złotą epoką” gangsterów, z Alem Caponem na czele, którzy to zażarcie walczyli o strefy wpływów w największych miastach. Doszło do upadku autorytetu rządu, zaś ogromne majątki pozwoliły gangsterom skorumpować znaczną część policji i polityków. Dzięki temu też blokowali oni wszelkie próby zniesienia ustawy.

Ostatecznie nawet gangsterzy nie byli w stanie zapobiec zniesieniu prohibicji. Doszło do tego w roku 1933, z inicjatywy prezydenta Franklina Delano Roosevelta. Większość szkód wywołanych przez niefortunną ustawę była jednak niemożliwa do naprawy. To okres szlachetnej próby walki z nałogami czlowieka stworzył praktycznie amerykańską mafię, która przezornie zainwestowała zarobione sumy  w rozwój róznych nielegalnych procederów.

Polecamy również:

  • Nowe państwa po I wojnie światowej w Europie

    I wojna światowa była jednym z nielicznych konfliktów, które spowodowały całkowitą zmianę kształtu Europy. Rozpad trzech największych państw Europy Środkowo - Wschodniej doprowadził do powstania szeregu nowych państw, które jeszcze przez kilka lat prowadziły między sobą wojny o ustalenie granic... Więcej »

  • Sytuacja Niemiec po I wojnie światowej (gospodarcza, polityczna i in.)

    Pokonane w I wojnie światowej Niemcy boleśnie odczuły swoją porażkę. Państwo to, jeszcze w roku 1914 stanowiące jedno z największych mocarstw światowych, w wyniku czteroletniej wojny i ciężkich warunków pokojowych zostało zredukowane do roli kraju drugiej kategorii. Podpisany 28.06.1919 roku traktat... Więcej »

  • Wojna domowa w Rosji (1918-1922) - przyczyny, przebieg, skutki - Powstanie Związku Radzieckiego (1922)

    Przejęcie władzy w Rosji przez bolszewików, do którego doszło w październiku 1917 roku zadecydowało o wycofaniu się owego państwa z wojny. Jednocześnie zaś jednak był to początek nowego, wewnętrznego konfliktu, który toczył się w latach 1918 – 1921 i objął większą część terytorium... Więcej »

  • Konferencja waszyngtońska i jej postanowienia

    Zwycięski udział w I wojnie światowej pozwolił USA na powrót do wielkiej polityki międzynarodowej, z której państwo to wycofało się dobrowolnie w połowie XIX wieku. Po raz pierwszy od wielu lat społeczeństwo amerykańskie było entuzjastycznie nastawione do aktywnej polityki zagranicznej i zerwania z... Więcej »

  • Konferencja w Spa (1920) i jej postanowienia

    Wypracowany w wyniku konferencji paryskiej (1919) nowy ład europejski miał w założeniu ukształtować nowoczesną, wolną od wojen Europę. Założenia te przyświecały zwłaszcza przedstawicielom zwycięskich krajów Ententy, którzy chcieli teraz pełnić rolę arbitrów w różnorakich konfliktach... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27