Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Prohibicja w USA - przyczyny, skutki

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zwycięstwo w I wojnie światowej spowodowało, że społeczeństwo amerykańskie ogarnął niekłamany entuzjazm.  Państwo to, po wielu latach polityki izolacjonizmu, znalazło się w stosunkowo krótkim czasie w gronie największych potęg światowych. Atmosfera towarzysząca tym wydarzeniom zaś spowodowała, że Amerykanie nadmiernie uwierzyli we własne możliwości zmiany natury ludzkiej. Mowa tu o całkowitym zakazie spożywania i produkcji alkoholu – prohibicji.

Idee wprowadzenia prohibicji nie były w Stanach Zjednoczonych czymś nowym, korzeniami sięgają bowiem bractw trzeźwości zakładanych jeszcze w XIX wieku. Dopiero na fali entuzjazmu wojennego jednak udało się zyskać im znacznie szersze poparcie społeczne. W rezultacie niezwykle szybkiego procesu legislatywnego w roku 1919 Senat przyjął tzw. Ustawę Volsteada. W jej myśl od 17.01.1920 na całym terytorium Stanów Zjednoczonych obowiązywał zakaz handlu alkoholem spożywczym. W Ameryce rozpoczął się okres „Szlachetnego Eksperymentu”.

Już wkrótce jednak okazało się, że ustawa była niewypałem, a straty moralne i finansowe daleko przekraczały korzyści. W bardzo krótkim czasie rozwinął się nielegalny rynek sprzedaży alkoholi, kontrolowany przez rodziny mafijne,

Polecamy również:

 • Nowe państwa po I wojnie światowej w Europie

  I wojna światowa była jednym z nielicznych konfliktów, które spowodowały całkowitą zmianę kształtu Europy. Rozpad trzech największych państw Europy Środkowo - Wschodniej doprowadził do powstania szeregu nowych państw, które jeszcze przez kilka lat prowadziły między sobą wojny o ustalenie granic... Więcej »

 • Sytuacja Niemiec po I wojnie światowej (gospodarcza, polityczna i in.)

  Pokonane w I wojnie światowej Niemcy boleśnie odczuły swoją porażkę. Państwo to, jeszcze w roku 1914 stanowiące jedno z największych mocarstw światowych, w wyniku czteroletniej wojny i ciężkich warunków pokojowych zostało zredukowane do roli kraju drugiej kategorii. Podpisany 28.06.1919 roku traktat... Więcej »

 • Wojna domowa w Rosji (1918-1922) - przyczyny, przebieg, skutki - Powstanie Związku Radzieckiego (1922)

  Przejęcie władzy w Rosji przez bolszewików, do którego doszło w październiku 1917 roku zadecydowało o wycofaniu się owego państwa z wojny. Jednocześnie zaś jednak był to początek nowego, wewnętrznego konfliktu, który toczył się w latach 1918 – 1921 i objął większą część terytorium... Więcej »

 • Konferencja waszyngtońska i jej postanowienia

  Zwycięski udział w I wojnie światowej pozwolił USA na powrót do wielkiej polityki międzynarodowej, z której państwo to wycofało się dobrowolnie w połowie XIX wieku. Po raz pierwszy od wielu lat społeczeństwo amerykańskie było entuzjastycznie nastawione do aktywnej polityki zagranicznej i zerwania z... Więcej »

 • Konferencja w Spa (1920) i jej postanowienia

  Wypracowany w wyniku konferencji paryskiej (1919) nowy ład europejski miał w założeniu ukształtować nowoczesną, wolną od wojen Europę. Założenia te przyświecały zwłaszcza przedstawicielom zwycięskich krajów Ententy, którzy chcieli teraz pełnić rolę arbitrów w różnorakich konfliktach... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =