Falanga - historia, definicja

Definicja

Falangą nazywa się zwarty oddział bojowy piechoty greckiej. Tworzyli ją ustawieni w 8-16 szeregach hoplici. Jeśli w danym szeregu zginął jeden z hoplitów, zastępował go żołnierz ze stojącego za nim szeregu.

Najczęściej tworzyli oni szyk zamknięty, w którym każdy hoplita osłaniał częścią swojej tarczy towarzysza walki stojącego obok niego. Podczas bitwy walczyły dwa pierwsze szeregi tworzące falangę. Pozostali je pchali nadając impet natarciu oraz blokowali możliwą drogę ucieczki z pola walki.

Historia

Epaminondas, tebański polityk i dowódca wojskowy, udoskonalił falangę wprowadzając szyk ukośny. Na bokach oddziału walczyli żołnierze wyposażeni w oszczepy, noże i  lekkie tarcze. Macedońscy żołnierze tworzący falangę, wyposażeni byli w sarisy (włócznie). Falanga odnosiła sukcesy podczas bitew rozgrywających się na płaskim terenie. Kres falangi nastąpił po przegranych starciach armii greckiej z oddziałami rzymskimi.

Polecamy również:

 • Początki cywilizacji greckiej - kultura minojska i mykeńska. Cechy, opis, porównanie

  Morze Egejskie, akwen we wschodniej części Morza Śródziemnego, w III tyś. p.n.e. stał się kolebką kultury egejskiej. W kolejnych tysiącleciach rozkwitały na tym obszarze kultura minojska i mykeńska. Więcej »

 • Miasta-państwa greckie (Polis) - powstawanie, funkcja, najbardziej znane

  W I tysiącleciu p.n.e. , począwszy od 8 w. p.n.e., w obszarze basenu Morza Śródziemnego zaczęły powstawać pierwsze małe lecz niezależne ośrodki, miasta państwa – Polis. Do pierwszych należały Korynt, Argos, Sparta, Teby oraz Ateny. Były to początkowo społeczności hodowców i rzemieślników.... Więcej »

 • Wielka Kolonizacja grecka - pojęcie, przyczyny

  W I tysiącleciu p.n.e., począwszy od 8 w. p.n.e. w obszarze basenu Morza Śródziemnego zaczęły powstawać pierwsze małe, lecz niezależne ośrodki, miasta – państwa, określane greckim słowem polis. Ta forma politycznej organizacji społeczeństwa była cechą charakterystyczną Starożytnej Grecji. To właśnie... Więcej »

 • Wierzenia starożytnych Greków - opis, charakterystyka

  Dla Starożytnej Grecji, państwa złożonego z wielu miast – państw (polis), najważniejszym obok pisma i języka – najsilniejszym spoiwem stała się wspólna religia. Istotą religii starożytnej Grecji, była wiara w istnienie sil nadprzyrodzonych, które zagrażały człowiekowi oraz potrzeba... Więcej »

 • Starożytne Ateny - położenie, ludność, opis

  W V w. p.n.e. liczne greckie miasta – państwa rywalizowały ze sobą o dominujące role w obszarze Morza Egejskiego. Ateny i Sparta stały się dominującymi i najsilniejszymi polis Starożytnej Grecji. Ateny różniły się od reszty polis, gdyż władzy nie sprawował tam król, a wybrany przez obywateli... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09