Mechanizm wymiany gazowej u człowieka

Wentylacja płuc polega na rytmicznych ruchach oddechowych.

W procesie tym wyróżnimy:

akt czynny – wdech
akt bierny – wydech

W czasie wdechu dochodzi do skurczu mięśnie oddechowych:

przepony, która ulega spłaszczeniu, przez co następuje obniżenie jamy klatki piersiowej,
mięśnie międzyżebrowych zewnętrznych, które rozchodząc się na boki powodują rozszerzenie klatki piersiowej;

Na wskutek wdechu dochodzi do zwiększenia objętości klatki piersiowej we wszystkich trzech kierunkach (w płaszczyźnie pionowej, strzałkowej i czołowej). Wraz ze zwiększeniem objętości klatki piersiowej dochodzi do rozciągnięcia płuc. W wyniku tego następuje spadek ciśnienia w ich wnętrzu, co skutkuje zassaniem powietrza do pęcherzyków płucnych celem wyrównania różnicy stężeń pomiędzy płucami a jamą opłucną.

W czasie wydechu dochodzi do rozkurczu mięśnie oddechowych:

przepony, która po rozluźnieniu podnosi się do góry;
mięśnie międzyżebrowych zewnętrznych, które powodują zwężanie klatki piersiowej;

Wraz ze zmniejszeniem objętości klatki piersiowej dochodzi do obkurczenia się płuc. W wyniku tego następuje podwyższenia ciśnienia w ich wnętrzu, co skutkuje usunięciem powietrza z płuc.

Opisany wyżej akt jest wydechem spokojnym. W czasie wydechu głębokiego następuje skurcz mięśni wydechowych tj. mięśni brzucha, mięśni międzyżebrowych wewnętrznych i mięsni grzbietu, .

Polecamy również:

 • Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

  Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe.  Więcej »

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje gardła

  Gardło to występujący za jamą ustną i nosową odcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk. Więcej »

 • Budowa i funkcje krtani

  Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Więcej »

 • Budowa i funkcje tchawicy

  Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09