Budowa i funkcje oskrzeli

Oskrzela, czyli drzewo oskrzelowe to odcinek dolnych dróg oddechowych zaczynający się na wysokości IV kręgu piersiowego, gdzie tchawica rozdziela się na dwa oskrzela główne: prawe i lewe.

Oskrzela główne budową i wyglądem przypominają tchawicę. Mają więc postać rury, której ściana od wnętrz wyścielona jest błoną śluzową pokrytą nabłonkiem migawkowym wielorzędowym . Pod błoną śluzową znajduje się tkanka podśluzowa. Zewnętrzną warstwę oskrzeli stanowią natomiast chrząstki podkowiaste połączone pasmami tkanki łącznej i mięśniówki gładkiej.

Oskrzela ułożone są względem siebie pod kątem prostym, z tym, że oskrzele prawe przebiega w przedłużeniu tchawicy, czyli bardziej pionowo. Oskrzele lewe biegnie bardziej poziomo, dlatego różne ciała obce z tchawicy trafiają z reguły nie do niego, lecz do sąsiada. Oskrzele prawe jest szersze i prawie dwa razy dłuższe (ok. 5cm długości) od oskrzela lewego (ok. 2, 5 cm długości).

Oskrzele główne prawe w prawym płucu dzieli się na trzy oskrzela płatowe, biegnące w trzech płatach płuc:  oskrzele płatowe górne prawe, oskrzele płatowe środkoweoskrzele płatowe dolne prawe. Oskrzela płatowe rozchodzą się na oskrzela segmentowe.

I tak:

• z oskrzela płatowego górnego prawego odchodzą trzy oskrzela segmentowe: szczytowe, tylne i przednie;
• z oskrzela płatowego środkowego odchodzą dwa oskrzela segmentowe: boczne i przyśrodkowe;
• z oskrzela płatowego dolnego prawego odchodzą trzy oskrzela segmentowe podstawowe oraz oskrzele sercowe;

Oskrzele główne lewe w lewym płucu dzieli się na dwa oskrzela płatowe, biegnące w dwóch płatach płuca: oskrzele płatowe górne lewe i oskrzele płatowe dolne lewe.

Płaty oskrzela głównego lewego dzielą się na takie same gałęzie jak płaty oskrzela głównego prawego,  z tym, że w oskrzelu lewym nie ma płatów, ani segmentów środkowych.

Przedni widok chrząstek krtani, tchawicy i oskrzeli.

Przedni widok chrząstek krtani, tchawicy i oskrzeli

Funkcja oskrzeli jest:

• transport powietrza z tchawicy do płuc w czasie wdechu i w kierunku przeciwnym w czasie wydechu;
• oczyszczanie powietrza wdychanego z drobin kurzu i pyłu.

Polecamy również:

 • Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

  Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe.  Więcej »

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje gardła

  Gardło to występujący za jamą ustną i nosową odcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk. Więcej »

 • Budowa i funkcje krtani

  Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Więcej »

 • Budowa i funkcje tchawicy

  Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
anon
2015-01-15 19:50:01
"Oskrzele prawe jest szersze i prawie dwa razy dłuższe (ok. 5cm długości) od oskrzela lewego (ok. 2, 5 cm długości)." wszystko dobrze prócz faktu, że z tą długością to jest na odwrót. Oskrzele prawe ma 2,5cm, a lewe ok. 5cm.
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23