Oskrzela, czyli drzewo oskrzelowe to odcinek dolnych dróg oddechowych zaczynający się na wysokości IV kręgu piersiowego, gdzie tchawica rozdziela się na dwa oskrzela główne: prawe i lewe.
Oskrzela główne budową i wyglądem przypominają tchawicę. Mają więc postać rury, której ściana od wnętrz wyścielona jest błoną śluzową pokrytą nabłonkiem migawkowym wielorzędowym . Pod błoną śluzową znajduje się tkanka podśluzowa. Zewnętrzną warstwę oskrzeli stanowią natomiast chrząstki podkowiaste połączone pasmami tkanki łącznej i mięśniówki gładkiej.
Oskrzela ułożone są względem siebie pod kątem prostym, z tym, że oskrzele prawe przebiega w przedłużeniu tchawicy, czyli bardziej pionowo. Oskrzele lewe biegnie bardziej poziomo, dlatego różne ciała obce z tchawicy trafiają z reguły nie do niego, lecz do sąsiada. Oskrzele prawe jest szersze i prawie dwa razy dłuższe (ok. 5cm długości) od oskrzela lewego (ok. 2, 5 cm długości).
Oskrzele główne prawe w prawym płucu dzieli się na trzy oskrzela płatowe, biegnące w trzech płatach płuc: oskrzele płatowe górne prawe, oskrzele płatowe środkowe, oskrzele płatowe dolne prawe. Oskrzela płatowe rozchodzą się na oskrzela segmentowe.
I tak:
• z oskrzela płatowego górnego prawego odchodzą trzy oskrzela segmentowe: szczytowe, tylne i przednie;
• z oskrzela płatowego środkowego odchodzą dwa oskrzela segmentowe: boczne i przyśrodkowe;
• z oskrzela płatowego dolnego prawego odchodzą trzy oskrzela segmentowe podstawowe oraz oskrzele sercowe;
Oskrzele główne lewe w lewym płucu dzieli się na dwa oskrzela płatowe, biegnące w dwóch płatach płuca: oskrzele płatowe górne lewe i oskrzele płatowe dolne lewe.
Płaty oskrzela głównego lewego dzielą się na takie same gałęzie jak płaty oskrzela głównego prawego, z tym, że w oskrzelu lewym nie ma płatów, ani segmentów środkowych.
Przedni widok chrząstek krtani, tchawicy i oskrzeli |
Funkcja oskrzeli jest:
• transport powietrza z tchawicy do płuc w czasie wdechu i w kierunku przeciwnym w czasie wydechu;
• oczyszczanie powietrza wdychanego z drobin kurzu i pyłu.