Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe. Nasada nosa jest to część, która bezpośrednio sąsiaduje z czołem. W obrębie grzbietu schodzą się ściany boczne nosa, których dolny ruchomy odcinek nosi nazwę skrzydła nosa. Na podstawie nosa położonej poziomo w dolnej powierzchni umieszczone są dwa otwory zwane nozdrzami przednimi.

Pierwszy odcinek dróg oddechowych stanowi jama nosowa, która w płaszczyźnie pionowej podzielona jest przegrodą nosową na dwie połowy. W obrębie każda z połów nosa wyróżnić możemy trzy przewody nosowe: dolny, środkowy i górny. Między małżowinami a przegrodą nosa przewody łączą się w przewód nosowy wspólny, a od tyłu przechodzą w przewód nosowo-gardłowy, który przez nozdrza tylne uchodzi do nosowej części gardła.  

Jama nosowa połączona jest z zatokami przynosowymi: zatoką klinową, szczękową i czołową

Ze względu na funkcję w jamie nosowej wyróżnić możemy przedsionek nosa, część oddechową i część węchową.

Przedsionek nosa pokryty jest nabłonkiem płaskim wielowarstwowym zaopatrzonym w włoski, które uczestniczą we wstępnym oczyszczaniu wdychanego powietrza. Błona śluzowa jamy nosowej jest bogato unaczyniona i zwiera liczne gruczoły śluzowo-surowicze. W część węchowej, zajmującej górną część jamy nosowej i górną powierzchnię małżowiny górnej, błona śluzowa pokryta jest nabłonkiem wielorzędowym, którego najważniejszą część stanową komórki węchowe. Część oddechowa zajmuje pozostałą część jamy nosowej, w tym także małżowiny nosowe: środkową i dolną. Podobnie jak w okolicy węchowej tutaj także wyściółkę stanowi błona śluzowa z nabłonkiem wielorzędowym migawkowym zawierającym liczne komórki kubkowe.

W obrębie jamy nosowej i jej okolic znajdują się elementy układu odpornościowego: grudki chłonne oraz migdałki: gardłowy i podniebienne.

Funkcje jamy nosowej:

• ogrzanie powietrza;
• nawilżenie powietrza parą wodną;
• oczyszczenie powietrza z kurzu i innych drobin;
• odbiór i identyfikacja zapachów.

Polecamy również:

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje gardła

  Gardło to występujący za jamą ustną i nosową odcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk. Więcej »

 • Budowa i funkcje krtani

  Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Więcej »

 • Budowa i funkcje tchawicy

  Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę. Więcej »

 • Budowa i funkcje oskrzeli

  Oskrzela, czyli drzewo oskrzelowe to odcinek dolnych dróg oddechowych zaczynający się na wysokości IV kręgu piersiowego, gdzie tchawica rozdziela się na dwa oskrzela główne: prawe i lewe. Oskrzela główne budową i wyglądem przypominają tchawicę. Mają więc postać... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42