Profilaktyka układu oddechowego

Odpowiednia diagnostyka układu oddechowego może w dużym stopniu zminimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia ciężkich chorób. Wśród badań układu oddechowego można znaleźć: RTG klatki piersiowej, spirometriębronchoskopię.

RTG klatki piersiowej jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce medycznej, polega na zobrazowaniu na kliszy organów wewnętrznych za pomocą prześwietlania ich wiązką promieniowania rentgenowskiego. RTG klatki piersiowej pozwala na ocenę stanu płuc, dróg oddechowych, serca jak i naczyń oraz kości widocznych na zdjęciu. Dzięki temu badaniu diagnozuje się gruźlicę, zapalenie płuc, raka płuc, rozedmę płuc, niewydolność serca, wady anatomiczne, złamania w obrębie klatki piersiowej.

Spirometria jest jednym z prostszych badań diagnostycznych płuc i pozwala ocenić objętość i pojemność płuc oraz szybkość przepływu powietrza przez poszczególne odcinki układu oddechowego. W skrócie ocenia sprawność wentylacji układu oddechowego. Podczas badania spirometrycznego rejestruje się takie parametry jak VC (pojemność życiowa płuc), FVC (natężona pojemność życiowa płuc) i FEV1 (natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa płuc).

Bronchoskopia to endoskopowe badanie płuc, które polega na wprowadzeniu wziernika (bronchoskopu) przez nos lub usta do górnych dróg oddechowy i dalej do oskrzeli. Badanie przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.

Schemat bronchoskopii

Autorstwa FæCancer_Research_UK_uploaderderivative work: M1llx (zgłoś błąd) - Ten plik jest pochodną pracą: Diagram showing regional limb perfusion CRUK 185.svg, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76579486

Bronchoskopię stosuje się w diagnostyce nowotwór układu oddechowego. W trakcie badania można ocenić stan błon śluzowych, drożność dróg oddechowych, wygląd fałdów głosowych. Możliwe jest również pobranie materiału do badania histopatologicznego, mikrobiologicznego lub immunologicznego. 

Polecamy również:

 • Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

  Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe.  Więcej »

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje gardła

  Gardło to występujący za jamą ustną i nosową odcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk. Więcej »

 • Budowa i funkcje krtani

  Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Więcej »

 • Budowa i funkcje tchawicy

  Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09