Budowa i funkcje krtani

Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Krtań znajduje się poniżej nasady języka i kości gnykowej, pomiędzy 2 a 7 kręgiem szyjnym. Położenie krtani zależy od płci i od wieku. U dzieci znajduje się pomiędzy drugim a czwartym lub trzecim a piątym kręgiem szyjnym, u kobiet zajmuje przestrzeń od czwartego do szóstego, a u mężczyzny od piątego do siódmego kręgu szyjnego. Od góry krtań za pomocą wiązadeł i mięśni przyczepiona jest do kości gnykowej, od tyłu łączy się z gardłem, a ku dołowi przechodzi w tchawicę.

Rusztowanie krtani stanowią chrząstki nieparzyste: tarczowata, pierścieniowata i nagłośniowa raz parzyste: nalewkowate, rożkowate i klinowate.

Największa a zarazem najbardziej charakterystyczna jest chrząstka tarczowata, która buduje przedni szkielet górnej powierzchni krtani. Łatwo ją zlokalizować, gdyż  tworzy wypukłość na szyi, szczególnie widoczną u mężczyzn po przejściu mutacji, u których nosi zwyczajową nazwę jabłka Adama

Wnętrze krtani, czyli jamę krtani możemy podzielić na trzy zasadnicze części:

przedsionek – rozpoczyna się otworem stanowiącym granicę z dolną częścią gardła;
głośnię – to najwęższa część krtani, ograniczona od góry przez fałdy kieszonki krtaniowej, poniżej których znajdują się fałdy głosowe zwane inaczej strunami głosowymi;
jamę podgłośniową – rozszerzony odcinek położony poniżej strun głosowych, który przechodzi w tchawicę.

Krtań

 Więzadła i mięśnie zewnętrzne krtani (widok przednio-boczny)/Olek Remesz
(03.02.2008)/commons.wikimedia.org

Opis zdjęcia: 

1. błona tarczowo-gnykowa, 2. więzadło tarczowo-gnykowe środkowe, 3. wcięcie krtaniowe, 4. chrząstka tarczowata,5. więzadło pierścienno-tarczowe środkowe, 6. stożek sprężysty, 7. chrząstka pierścieniowata, 8. tchawica, 9. kość gnykowa, 10. więzadło tarczowo-gnykowe boczne, 11. róg górny chrząstki tarczowatej, 12. nerw (żółty) i tętnica (czerwona) krtaniowa górna, 13. kresa skośna, 14. mięsień pierścienno-tarczowy, 15. róg dolny chrząstki tarczowatej, 16. staw pierścienno-tarczowy

Funkcje krtani:

głosowa – dzięki drganiom zbliżonych do siebie fałd głosowych, przez które w czasie wydechu przechodzi powietrze, powstanie dźwięk; wysokość głosu zależy od naprężania strun głosowych, wielkości krtani i jej położenia w stosunku do gardła, a jego siła od szybkości powietrza przechodzącego przez głośnię;
oddechowa – podczas wdechu powietrze przedostaje się przez krtań z jamy nosowej a następnie ustnej do tchawicy, a w czasie wydechu pokonuje drogę odwrotną;
obronna – w czasie połykania nagłośnia zamyka wejście do krtani uniemożliwiając przedostanie się kęsów pokarmu z jamy gardła do jej wnętrza i dolnych odcinków dróg oddechowych.

Polecamy również:

 • Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

  Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe.  Więcej »

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje gardła

  Gardło to występujący za jamą ustną i nosową odcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk. Więcej »

 • Budowa i funkcje tchawicy

  Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę. Więcej »

 • Budowa i funkcje oskrzeli

  Oskrzela, czyli drzewo oskrzelowe to odcinek dolnych dróg oddechowych zaczynający się na wysokości IV kręgu piersiowego, gdzie tchawica rozdziela się na dwa oskrzela główne: prawe i lewe. Oskrzela główne budową i wyglądem przypominają tchawicę. Mają więc postać... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
Ysmira
2015-06-07 18:27:43
jest tu mały błąd. Według mnie powinna być funkcja ochronna krtani, a nie obronna. Obrona to czynna walka z zagrażającymi nam czynnikami np. układ immunologiczny. Niby drobiazg, ale nasza nauczycielka często o tym wspomina.
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43