Czynniki zewnętrzne wpływające na układ oddechowy

Czynnikami zewnętrznymi, które wpływają na stan układu oddechowego, są przede wszystkim zanieczyszczenia powietrza. Dzieli się je na zanieczyszczenia niezakaźne i zakaźne.

Niezakaźnymi zanieczyszczeniami powietrza są wszelkie pyły i gazy. Do groźnych pyłów zalicza się pozostałości obróbki metalu, popioły wulkaniczne, pyłki roślin, kurz, czy sierść zwierząt. Zanieczyszczeniami gazowymi są m.in. tlenek i dwutlenek węgla, tlenki azotu i tlenki siarki. Zanieczyszczenia niezakaźne mogą upośledzić procesy wymiany gazowej przez tworzenie barier mechanicznych lub nieodwracalne oddziaływanie ze składnikami krwi (jak tlenek węgla z hemoglobiną). Długotrwałe doświadczanie zanieczyszczeń pyłami może prowadzić do alergii bądź astmy. 

Do zakaźnych zanieczyszczeń powietrza zalicza się organizmy patogenne przenoszone drogą kropelkową tj. wirusy, bakterie, zarodniki grzybów. Ich wniknięcie do organizmu i niedostateczna odpowiedź immunologiczna prowadzi do chorób układu oddechowego takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, angina, grypa, katar czy gruźlica.

Kontakt z zanieczyszczeniami powietrza można ograniczyć przez unikanie osób przebywających aktualnie choroby układu oddechowego, wietrzenie pomieszczeń, czy zrezygnowanie z palenia.

Polecamy również:

 • Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

  Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe.  Więcej »

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje gardła

  Gardło to występujący za jamą ustną i nosową odcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk. Więcej »

 • Budowa i funkcje krtani

  Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Więcej »

 • Budowa i funkcje tchawicy

  Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43