Budowa i funkcje gardła

Gardło to występujący za jamą ustną i nosowąodcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk.

Wyściółkę gardła stanowi błona śluzowa pokryta nabłonkiem płaskim wielowarstwowym (w części ustnej i krtaniowej). Błonę mięśniową gardła tworzą mięśnie poprzecznie prążkowane, w których możemy wyróżnić warstwę okrężną i podłużną. Pierwszą stanowią zwieracze gardła (górny, środkowy i dolny), a drugą dźwigacze (mięsień rylcowo-gardłowy i mięsień trąbkowo-gardłowy). Od zewnątrz mięśnie gardła pokryte są mocną łącznotkankową blaszką – błoną włóknistą gardła, która przyczepiona jest do podstawy czaszki.

W gardle wyróżnić możemy trzy części:

1. Część nosową, czyli przestrzeń, która czynnościowo należy do układu oddechowego, a do jamy nosowej otwiera się nozdrzami tylnymi. Na ścianie bocznej tej części znajduje się migdałek gardłowy oraz ujście gardłowe trąbki słuchowej
2. Część ustną, która jest wspólną częścią układu pokarmowego i oddechowego. Z jamą ustną ta część łączy się przez cieśń gardzieli.
3. Część krtaniową należącą w przeważającej części do układu pokarmowego, w której znajduje się wejście do krtani.

Gardło
Części gardła: część nosowa gardła-nasopharynx, część ustna
gardła-oropharynx, część krtaniowa gardła-laryngopharynx

Funkcja gardła:

Ponieważ w przestrzeni gardłowej krzyżuje się droga oddechowa z drogą pokarmową,  ten wspólny dla dwóch układów przewód spełnia podwójną funkcję. Naprzemiennie transportuje pokarm (z jamy ustnej do przełyku) i powietrze (z jamy nosowej do krtani).

Polecamy również:

 • Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

  Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe.  Więcej »

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje krtani

  Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Więcej »

 • Budowa i funkcje tchawicy

  Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę. Więcej »

 • Budowa i funkcje oskrzeli

  Oskrzela, czyli drzewo oskrzelowe to odcinek dolnych dróg oddechowych zaczynający się na wysokości IV kręgu piersiowego, gdzie tchawica rozdziela się na dwa oskrzela główne: prawe i lewe. Oskrzela główne budową i wyglądem przypominają tchawicę. Mają więc postać... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 1 =
ADMIN
2017-12-13 11:24:01
@Brzoza, dziękujemy za słuszną uwagę. Już poprawione.
Brzoza
2017-12-06 14:53:42
"Gardło to występujący za jamą ustną, nosową i krtanią..." Pożal się Boże, ludzie to potem czytają. Gardło występuje za jamą nosową i ustną, dzieli się na część nosową, ustną i krtaniową, dopiero w okolicy tej ostatniej jego części znajduje się krtań.
Ostatnio komentowane
ez
• 2024-05-20 17:04:26
ok
• 2024-05-20 16:01:25
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20