Budowa i funkcje tchawicy

Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę.

Tchawica ma postać sprężystej rury osiągającej długość 12 centymetrów. Zbudowana jest z ułożonych jedna za drugą 16-20 chrząstek podkowiastych, które połączone są pasmami tkanki łącznej (więzadła obrączkowe) i mięśniami gładkimi. Ostatnia chrząstka ma postać dwóch półpierścieni i tworzy tak zwaną ostrogę. Chrząstki zapewniają sztywność, a tkanka łączna elastyczność. To sprawia, że struktura tchawicy jest stabilna i stale otwarta – nie zapada się w czasie oddychania. Półksiężycowaty kształt chrząstek tchawicznych sprawia, że stanowią one rusztowanie tylko dla trzech ścian tchawicy: przedniej i bocznych. Tylna ściana jest błoniasta. W ścianie tchawicy wyróżnić możemy dwie warstwy: zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwszą z nich budują chrząstki tchawiczne. Drugą zaś stanowi zbudowana z nabłonka wielorzędowego migawkowego błona śluzowa, która tworzy na ścianie podłużne fałdy. W błonie śluzowej oraz tkance podśluzowe znajdują się liczne gruczoły śluzowo-surowicze.

Przedni widok chrząstek krtani, tchawicy i oskrzeli.

Przedni widok chrząstek krtani, tchawicy i oskrzeli

Funkcją tchawicy jest:

• transport powietrza z krtani do oskrzeli w czasie wdechu oraz w kierunku przeciwnym w czasie wydechu;
• oczyszczanie wdychanego powietrza;
Rzęski nabłonka migawkowego wyłapują dostające się do tchawicy mikroorganizmy oraz drobiny kurzu i pyłu, a śluz zlepia je ze sobą. Rzęski wykonując ruch ku górze przesuwają powstałą w ten sposób wydzielinę, która następnie jest odktuszana lub połykana. Tchawica chroni więc oskrzela i płuca przed „nieproszonymi intruzami”.

Polecamy również:

 • Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

  Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe.  Więcej »

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje gardła

  Gardło to występujący za jamą ustną i nosową odcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk. Więcej »

 • Budowa i funkcje krtani

  Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Więcej »

 • Budowa i funkcje oskrzeli

  Oskrzela, czyli drzewo oskrzelowe to odcinek dolnych dróg oddechowych zaczynający się na wysokości IV kręgu piersiowego, gdzie tchawica rozdziela się na dwa oskrzela główne: prawe i lewe. Oskrzela główne budową i wyglądem przypominają tchawicę. Mają więc postać... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19