Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Choroby i higiena układu oddechowego

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Najczęściej spotykane choroby układu oddechowego to:

Astma – jest coraz częstszym schorzeniem, którego podłożem w większości wypadków są alergie (np. na roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt), rzadziej skłonności genetyczne do kurczenia się oskrzeli.

Objawy: ataki duszności, zimny pot, sinienie twarzy, świszczący oddech, kaszel.

Zapalenie oskrzeli – polega na przekrwieniu i obrzęku błony śluzowej oskrzeli, czemu towarzyszy zwiększona produkcja śluzu oraz zwężenie dróg oddechowych. Przyczyną są najczęściej infekcje bakteryjne i wirusowe, a czasem także czynniki fizyczne i chemiczne (nagłe zmiany temperatury, wdychanie pyłu, kurzy, gazów i oparów chemicznych).

Objawy: ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, kaszel, duszności, podwyższona temperatura, dreszcze.

Zapalenie płuc – jest to choroba wywołana  infekcją bakteryjną (dwoinka zapalenia płuc), wirusową, grzybiczą lub innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Objawy są podobne do zapalenia oskrzeli (dodatkowo czasem może pojawić się krwioplucie), ale są bardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka, zwłaszcza dla małych dzieci.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc widoczne na zdjęciu klatki piersiowej.
A. Prawidłowy obraz płuc. B: Nieprawidłowy obraz
z zacienieniem w prawym płucu z powodu zapalenia płuc 
z obecnością płynu wysiękowego w jamie opłucnowej.

Pylica płuc – jest chorobą zawodową górników i hutników wywołaną długotrwałym wdychaniem

Polecamy również:

 • Budowa nosa i funkcje jamy nosowej

  Nos zewnętrzny zbudowany jest z kości nosowych, chrząstek nosowych i wyrostków czołowych szczęk. W skład chrząstek nosowych tworzących rusztowanie nosa wchodzą: nieparzysta chrząstka przegrody nosa oraz chrząstki parzyste: boczne, skrzydłowe większe, skrzydłowe mniejsze i dodatkowe.  Więcej »

 • Budowa i funkcje jamy ustnej

  Jama ustna stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego. Dzielimy ją na przedsionek (przednia część) oraz właściwą jamę ustną (tylna część), które oddzielone są od siebie łukami zębowymi oraz wyrostkami zębodołowymi.  Jama ustna ograniczona... Więcej »

 • Budowa i funkcje gardła

  Gardło to występujący za jamą ustną i nosową odcinek przewodu pokarmowego, który ma kształt lejkowatej i spłaszczonej cewy. Ma długość od 12-14 cm i ciągnie się od podstawy czaszki do 6 kręgu szyjnego, gdzie przechodzi w przełyk. Więcej »

 • Budowa i funkcje krtani

  Krtań to nieparzysty narząd stanowiący górny odcinek dróg oddechowych o długości od 4-6 centymetrów.  Zbudowany jest z chrząstek, wiązadeł oraz mięsni, dzięki którym może wydawać dźwięki. Więcej »

 • Budowa i funkcje tchawicy

  Tchawica to narząd układu oddechowego leżący pomiędzy krtanią a oskrzelami. Rozpoczyna się na wysokości VI-VII kręgu szyjnego, a kończy na wysokości czwartego kręgu piersiowego rozdwojeniem tchawicy na dwa oskrzela główne.  W dolnym odcinku części szyjnej tchawica objęta jest przez tarczycę. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =