Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zwyczaje i obyczaje żydowskie - strona 3

wymienia 39 prac zabronionych w czasie szabatu. Większość z nich to zajęcia związane z rolnictwem i pasterstwem, ale również pisanie czy rozpalanie ognia. Aby nieumyślnie nie naruszyć zakazu pracy, Żydzi nie wykonują czynności podobnych do zajęć zabronionych, np. nie rysują, nie zapalają ani nie gaszą światła elektrycznego (m.in. wykręcają żarówkę z lodówki). Zakazem objęte jest również podróżowanie oraz przenoszenie rzeczy – nie można nosić nawet kluczy, komórki itd. Wolny czas powinno poświęcać się na studiowanie Tory oraz na modlitwę.

Ślub żydowski

Ślub żydowski może odbyć się w każdy dzień oprócz szabatu (za szczególnie szczęśliwe dni do zawarcia związku małżeńskiego uważany jest wtorek oraz piątek). Obowiązkiem jest spisanie i odczytanie w obecności dwóch świadków umowy małżeńskiej – ketuby. Ketuba reguluje obowiązki pana młodego wobec małżonki i prawa żony w związku małżeńskim. Ślub zawiera się zwykle na  dziedzińcu synagogi bądź w domu modlitwy i nauki (Bejt Hamidrasz). Nad młodymi rozstawia się baldachim zwany chupą. Symbolizuje ona dach domu, który stworzą małżonkowie. Po odczytaniu umowy (ketuby) mężczyzna nakłada narzeczonej obrączkę i wypowiada słowa przysięgi. Następnie

Zobacz również

 • Judaizm - cechy, główne założenia

  Rabi Mosze ben Majmon (1135-1204), zwany powszechnie Majomnidesem, uznawany jest za najwybitniejszego przedstawiciela judaizmu czasów średniowiecza. W latach 70-tych XII w. podczas pobytu w Egipcie stworzył kodeks Miszna Tora (Druga Tora), systematyzujący prawo żydowskie.

  Więcej
 • Judaizm - symbole

  Menora jest siedmioramiennym świecznikiem rytualnym używanym przez wyznawców judaizmu  i równocześnie jest  jednym z najstarszych symboli narodu żydowskiego. 

  Więcej
 • Święta żydowskie - kalendarz, obyczaje. Szabat - co to jest, zasady

  Szabat (szabas) jest siódmym i najważniejszym dniem tygodnia dla wyznawców judaizmu;  jednym z najstarszych i najtrwalszych świąt w tradycji żydowskiej. Upamiętnia dzień, w którym Stwórca odpoczął po stworzeniu świata. Ma również przypominać Żydom wyzwolenie z niewoli egipskiej. 

  Więcej
 • Odłamy judaizmu - judaizm ortodoksyjny, reformowany, konserwatywny

  judaizm ortodoksyjny, reformowany, konserwatywny, rekonstrukcjonizm

  Więcej
 • Syjonizm - definicja, historia, w Polsce

  Syjonizmem nazywa się ruch polityczno-społeczny, powstały w XIX w., którego celem było doprowadzenie do odrodzenia narodowego Żydów i utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie. Był on odpowiedzią na nastroje antysemickie w Europie oraz niepowodzenia asymilacji.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
HA HA!
NIEZNAJOMY • 2020-03-31 15:24:49
ok
ol8 • 2020-03-31 13:27:38
Nie
Nie • 2020-03-31 12:07:38
Proszę o pomoc na dziś z kim kolegował się Miziołek proszę was na dziś!!❤️❤...
Karolina • 2020-03-31 09:36:35
Super dzięki.Polecam
nika • 2020-03-31 09:20:48