Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Święta muzułmańskie - opis, kalendarz - strona 4

wersetów 97. sury, zatytułowanej „Przeznaczenie”. W czasie święta muzułmanie recytują Koran i dziękują Bogu za dar koranicznego objawienia.

8) Święto Przerwania Postu (od 1. szawwala) –  trwa trzy dni i jest czasem, w którym muzułmanie kierują dziękczynne modły do Boga za umożliwienie przetrwania czasu postu i przebaczenie wszystkich grzechów. W ramach obchodów wyznawcy islamu spotykają się na wspólnej modlitwie w meczecie; odwiedzają również przyjaciół i rodzinę. W dni świątecznie muzułmanie składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami oraz spełniają obowiązek jałmużny.

9) Święto Ofiar (10-13 zu al-hidżdża) – rozpoczyna się w dzień zakończenia rytualnej pielgrzymki do Mekki i trwa cztery dni. Muzułmanie w ramach obchodów tego święta pierwszego dnia składają ofiary ze zwierząt (głównie z kóz i owiec). Rytuał sprawowany jest na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaela (Izaaka). Mięso ubitych zwierząt dzieli się tak, aby 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożywa się na wspólnej uczcie. W tych dniach muzułmanie odwiedzają meczety, recytują Koran, rozdają między sobą prezenty oraz składają datki na pomoc potrzebującym.

Zobacz również

 • Historia islamu

  Islam pojawił się w VII w. na Półwyspie Arabskim jako rozwinięcie judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu. Założycielem nowej religii był Muhammad Ibn Abd Allah (ok. 570–632), znany w Europie jako Mahomet, uznawany przez muzułmanów za ostatniego proroka Bożego, znajdującego się w szeregu rozpoczętym...

  Więcej
 • Święta księga islamu - Koran - definicja, historia, treść (streszczenie)

  Koran (Al-Qur’an – czytanie, recytacja; inne nazwy: Księga Boga, Napomnienie, Słowo Boga) to święta księga islamu, którą Allah objawił Mahometowi za pośrednictwem archanioła Gabriela w latach 610-632. Dlatego według muzułmanów twórcą Koranu jest sam Bóg. Wyznawcy islamu wierzą także, i...

  Więcej
 • Symbole religijne islamu

  Szahada jest wyznaniem wiary muzułmańskiej. Brzmi: La ilaha illa Llah wa Muhammad rasul Allah, co oznacza „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego wysłannikiem”. Trzykrotne publiczne wypowiedzenie tej formuły w obecności dwóch świadków jest warunkiem przyjęcia islamu.

  Więcej
 • Główne zasady islamu - Pięć filarów islamu

  Każdego muzułmanina obowiązuje tzw. pięć filarów wiary (arkan ad-din; arkan-al-Islam): szahada, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka do Mekki.

  Więcej
 • Kultura islamu - cechy

  Podstawą kultury islamu jest szariat, czyli prawo religijne, którego źródło znajduje się w Koranie i Sunnie. Prawo to ma charakter totalitarny i obejmuje wszystkie dziedziny życia wyznawcy islamu. Każdy czyn ludzki, każde zachowanie jest w nim przewidziane, sklasyfikowane i ocenione. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
m1k0ł37
2019-09-09 17:34:42
bardzo pomaga w zadaniu-wypracowaniu
Ostatnio komentowane
fajne
test • 2020-04-05 09:12:48
uwu
uwu • 2020-04-05 09:10:20
hi
AJMI • 2020-04-05 07:57:58
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03