Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Islam, muzułmanie w Europie

W ostatnich latach dyskusja na temat islamu w Europie przybrała na sile. Media straszą tzw. Eurabią, przestrzegają przed islamizacją Starego Kontynentu i ukazują religię muzułmańską w negatywnym świetle. W konsekwencji badania przeprowadzone wśród obywateli różnych krajów ukazują rosnącą wśród Europejczyków niechęć wobec społeczeństw muzułmańskich i imigracji wyznawców islamu.

Tymczasem islam jako religia nie jest wcale w Europie nowym zjawiskiem. Już w średniowieczu niektóre regiony europejskie znalazły się pod władzą muzułmanów. Dotyczyło to znacznej części Półwyspu Iberyjskiego (między VIII–XV w.), Sycylii (IX–XI w.), południowych Włoch (IX–X w.) czy później Półwyspu Bałkańskiego (XIII–XIX w.). Islam przejęli także mieszkańcy Krymu, Kaukazu i dzisiejszego Tatarstanu.

W XIII-XV w. udało się Europejczykom wyprzeć muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego (tzw. rekonkwista), a następnie poddano te ziemie przymusowej chrystianizacji. W drugiej połowie XVIII w. rozpoczęto także kontrofensywę wobec Turcji Osmańskiej. Państwa europejskie po kolei wyzwalały się spod jej zwierzchności. Kiedy w pierwszej połowie XX w. Turcy odnieśli ostateczną porażkę na południowym wschodzie kontynentu, islam

Zobacz również

 • Historia islamu

  Islam pojawił się w VII w. na Półwyspie Arabskim jako rozwinięcie judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu. Założycielem nowej religii był Muhammad Ibn Abd Allah (ok. 570–632), znany w Europie jako Mahomet, uznawany przez muzułmanów za ostatniego proroka Bożego, znajdującego się w szeregu rozpoczętym...

  Więcej
 • Święta księga islamu - Koran - definicja, historia, treść (streszczenie)

  Koran (Al-Qur’an – czytanie, recytacja; inne nazwy: Księga Boga, Napomnienie, Słowo Boga) to święta księga islamu, którą Allah objawił Mahometowi za pośrednictwem archanioła Gabriela w latach 610-632. Dlatego według muzułmanów twórcą Koranu jest sam Bóg. Wyznawcy islamu wierzą także, i...

  Więcej
 • Symbole religijne islamu

  Szahada jest wyznaniem wiary muzułmańskiej. Brzmi: La ilaha illa Llah wa Muhammad rasul Allah, co oznacza „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego wysłannikiem”. Trzykrotne publiczne wypowiedzenie tej formuły w obecności dwóch świadków jest warunkiem przyjęcia islamu.

  Więcej
 • Główne zasady islamu - Pięć filarów islamu

  Każdego muzułmanina obowiązuje tzw. pięć filarów wiary (arkan ad-din; arkan-al-Islam): szahada, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka do Mekki.

  Więcej
 • Kultura islamu - cechy

  Podstawą kultury islamu jest szariat, czyli prawo religijne, którego źródło znajduje się w Koranie i Sunnie. Prawo to ma charakter totalitarny i obejmuje wszystkie dziedziny życia wyznawcy islamu. Każdy czyn ludzki, każde zachowanie jest w nim przewidziane, sklasyfikowane i ocenione. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
Anonimus
2019-01-09 19:33:31
Mogę sie zgodzić że nie wrzyscy muzlumanie to terrorysci ale wrzyscu terrorysci to muzlumanie.
Ostatnio komentowane
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19