Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Odłamy islamu - religia

Ostatnio komentowane
przydało się na wos
lollll • 2019-04-25 06:37:26
kjygj
jfghjnf • 2019-04-24 21:09:05
hahaha
nati8991 • 2019-04-24 09:07:34
Widać że gimbus
Gimbus • 2019-04-24 06:36:17
LOL LOL
lol • 2019-04-23 16:37:49
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obecny podział islamu jest wynikiem walk politycznych w początkowym okresie religii muzułmańskiej – po śmierci Mahometa pojawił się problem dziedziczenia władzy, gdyż Prorok nie pozostawił po sobie męskiego potomka. Część muzułmanów uważała, że następcą Mahometa powinien zostać Ali, jego zięć i mąż córki Fatimy. Większość wybrała jednak na przywódcę Abu Bakra. Ci, którzy uznali go za uzurpatora, stworzyli stronnictwo zwane szyitami, czyli „zwolennikami” (shiah) Alego. Z kolei sprzymierzeńcy Abu Bakra dali początek odłamowi sunnitów. Do ostatecznego rozłamu doszło w 680 r., kiedy to Husajn ibn Ali, wnuk Mahometa, został zamordowany w bitwie pod Karbalą przez wojska kalifa umajjadzkiego, Jazida I.

Jeszcze wcześniej oddzielił się – w 657 r.  – charadżyzm. Dzisiaj z tego odłamu pozostał tylko umiarkowany ruch ibadytów w Omanie (75% populacji kraju). Biorąc pod uwagę, że liczba wszystkich muzułmanów na świecie wynosi  1,6 mld, to charadżyci stanowią bardzo mały odsetek wyznawców islamu – jest ich zaledwie 4-5 milionów. Zwykło się ich pomijać w statystykach.

W ramach samego szyizmu wydziela się kolejne ugrupowania w zależności od liczby imamów (duchowych i politycznych przywódców szyickich)

Polecamy również:

  • Sunnici - kim są, historia

    Sunnici (arab. ahl as-sunna wa al-dżama’a – „ludzie tradycji i wspólnoty”) to obok szyitów jedno z dwóch głównych ortodoksyjnych ugrupowań w islamie. Uformowało się ono w toku walk politycznych o władzę w początkowym okresie religii muzułmańskiej... Więcej »

  • Szyici - kim są, historia

    Szyici stanowią jeden z głównych odłamów islamu i zaliczani się do nurtu ortodoksyjnego. Ugrupowanie to uformowało się w toku walk politycznych o władzę w początkowym okresie religii muzułmańskiej – po śmierci Mahometa część muzułmanów uważała, że następcą Proroka powinien zostać... Więcej »

  • Sufizm w islamie - co to jest, charakterystyka

    Sufizmem (arab. tasawwuf) nazywa się mistyczny nurt w islamie. Często bywa on błędnie identyfikowany jako jeden z odłamów religii muzułmańskiej, podczas gdy sufim może zostać zarówno sunnita, jak i szyita. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =