Odłamy islamu - religia

Obecny podział islamu jest wynikiem walk politycznych w początkowym okresie religii muzułmańskiej – po śmierci Mahometa pojawił się problem dziedziczenia władzy, gdyż Prorok nie pozostawił po sobie męskiego potomka. Część muzułmanów uważała, że następcą Mahometa powinien zostać Ali, jego zięć i mąż córki Fatimy. Większość wybrała jednak na przywódcę Abu Bakra. Ci, którzy uznali go za uzurpatora, stworzyli stronnictwo zwane szyitami, czyli „zwolennikami” (shiah) Alego. Z kolei sprzymierzeńcy Abu Bakra dali początek odłamowi sunnitów. Do ostatecznego rozłamu doszło w 680 r., kiedy to Husajn ibn Ali, wnuk Mahometa, został zamordowany w bitwie pod Karbalą przez wojska kalifa umajjadzkiego, Jazida I.

Jeszcze wcześniej oddzielił się – w 657 r.  – charadżyzm. Dzisiaj z tego odłamu pozostał tylko umiarkowany ruch ibadytów w Omanie (75% populacji kraju). Biorąc pod uwagę, że liczba wszystkich muzułmanów na świecie wynosi  1,6 mld, to charadżyci stanowią bardzo mały odsetek wyznawców islamu – jest ich zaledwie 4-5 milionów. Zwykło się ich pomijać w statystykach.

W ramach samego szyizmu wydziela się kolejne ugrupowania w zależności od liczby imamów (duchowych i politycznych przywódców szyickich)

Polecamy również:

  • Sunnici - kim są, historia

    Sunnici (arab. ahl as-sunna wa al-dżama’a – „ludzie tradycji i wspólnoty”) to obok szyitów jedno z dwóch głównych ortodoksyjnych ugrupowań w islamie. Uformowało się ono w toku walk politycznych o władzę w początkowym okresie religii muzułmańskiej... Więcej »

  • Szyici - kim są, historia

    Szyici stanowią jeden z głównych odłamów islamu i zaliczani się do nurtu ortodoksyjnego. Ugrupowanie to uformowało się w toku walk politycznych o władzę w początkowym okresie religii muzułmańskiej – po śmierci Mahometa część muzułmanów uważała, że następcą Proroka powinien zostać... Więcej »

  • Sufizm w islamie - co to jest, charakterystyka

    Sufizmem (arab. tasawwuf) nazywa się mistyczny nurt w islamie. Często bywa on błędnie identyfikowany jako jeden z odłamów religii muzułmańskiej, podczas gdy sufim może zostać zarówno sunnita, jak i szyita. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
wow
lika • 2021-12-05 17:24:11
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37