Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sufizm w islamie - co to jest, charakterystyka

Ostatnio komentowane
kuurde powalił by se człowiek a tu sie sralkanuw cza uczyć
PIOTERBUBR • 2019-04-25 15:59:10
przydało się na wos
lollll • 2019-04-25 06:37:26
kjygj
jfghjnf • 2019-04-24 21:09:05
hahaha
nati8991 • 2019-04-24 09:07:34
Widać że gimbus
Gimbus • 2019-04-24 06:36:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sufizmem (arab. tasawwuf) nazywa się mistyczny nurt w islamie. Często bywa on błędnie identyfikowany jako jeden z odłamów religii muzułmańskiej, podczas gdy sufim może zostać zarówno sunnita, jak i szyita.

Etymologia słowa tasawwuf jest niepewna. Większość uznaje jednak, że wywodzi się ono od terminu suf, oznaczającego wełnę, a konkretnej wełniane okrycie, które muzułmańscy asceci przejęli od chrześcijańskich mnichów. 

Początku sufizmu sięgają VIII w., czyli okresu panowania dynastii Umajjadów. Za jego prekursora uważany jest asceta Al Hasan Al Basri. Pierwszymi ośrodkami nurtu mistycznego były Kufa i Basra, później Bagdad.

W zależności od miejsca, w którym rozprzestrzeniał się islam, sufizm przyswajał elementy różnych religii i kierunków filozoficznych m.in. buddyzmu, hinduizmu, chrześcijaństwa, gnostycyzmu, manicheizmu i neoplatonizmu.

Do ważnych postaci wczesnego sufizmu należą m.in. Rabi’a Al-Adawijja (pierwsza mistyczka, opracowała koncepcję miłości do Boga, zajmowała się poezją mistyczną), Al Bistami (połączył sufizm z buddyzmem i utworzył koncepcję fany, czyli „upicia się Bogiem”, mistycyzm w jego wydaniu miał charakter ekstatyczny) oraz Al Halladż, który stał się najsłynniejszym

Polecamy również:

  • Sunnici - kim są, historia

    Sunnici (arab. ahl as-sunna wa al-dżama’a – „ludzie tradycji i wspólnoty”) to obok szyitów jedno z dwóch głównych ortodoksyjnych ugrupowań w islamie. Uformowało się ono w toku walk politycznych o władzę w początkowym okresie religii muzułmańskiej... Więcej »

  • Szyici - kim są, historia

    Szyici stanowią jeden z głównych odłamów islamu i zaliczani się do nurtu ortodoksyjnego. Ugrupowanie to uformowało się w toku walk politycznych o władzę w początkowym okresie religii muzułmańskiej – po śmierci Mahometa część muzułmanów uważała, że następcą Proroka powinien zostać... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =