Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sunnici - kim są, historia

Sunnici (arab. ahl as-sunna wa al-dżama’a – „ludzie tradycji i wspólnoty”) to obok szyitów jedno z dwóch głównych ortodoksyjnych ugrupowań w islamie. Uformowało się ono w toku walk politycznych o władzę w początkowym okresie religii muzułmańskiej – po śmierci Mahometa część muzułmanów uważała, że następcą Proroka powinien zostać Ali, jego zięć i mąż córki Fatimy. Większość wybrała jednak Abu Bakra. To właśnie owa większość dała początek sunnitom. Zwolenników Alego określono natomiast szyitami.

Sunnici uznają wszystkich kalifów do 1258 r. (w tym tzw. czterech kalifów sprawiedliwych) za prawowitych następców Mahometa. Kalif pełnił jednak w państwie muzułmańskim wyłącznie rolę strażnika szariatu (sędziego) i nie zajmował się kwestiami teologicznymi. Stąd sunnici odrzucają tradycję dotyczącą szyickich imamów (VII-X w.) jako religijnych przywódców i interpretatorów islamu.

Należy jednak zaznaczyć, że obecnie – zarówno w  sunnizmie jak i w szyizmie – również można się spotkać z tytułem imama, gdyż współcześnie określa się tak osobę, kto prowadzi zbiorową modlitwę. Jest to też tytuł honorowy osoby stojącej na czele społeczności religijnej. 

Sunnici mają cztery szkoły prawnicze: hanaficką,

Zobacz również

  • Szyici - kim są, historia

    Szyici stanowią jeden z głównych odłamów islamu i zaliczani się do nurtu ortodoksyjnego. Ugrupowanie to uformowało się w toku walk politycznych o władzę w początkowym okresie religii muzułmańskiej – po śmierci Mahometa część muzułmanów uważała, że następcą Proroka powinien zostać Ali, jego zię...

    Więcej
  • Sufizm w islamie - co to jest, charakterystyka

    Sufizmem (arab. tasawwuf) nazywa się mistyczny nurt w islamie. Często bywa on błędnie identyfikowany jako jeden z odłamów religii muzułmańskiej, podczas gdy sufim może zostać zarówno sunnita, jak i szyita.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11