Symbole religijne islamu

Szahada

Szahada jest wyznaniem wiary muzułmańskiej. Brzmi: La ilaha illa Llah wa Muhammad rasul Allah, co oznacza „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego wysłannikiem”. Trzykrotne publiczne wypowiedzenie tej formuły w obecności dwóch świadków jest warunkiem przyjęcia islamu. W szahadzie zawarte są dwa najważniejsze dogmaty wiary muzułmańskiej: jedność Boga i posłannictwo Muhammada (Mahometa). Szyici często dodają również zwrot „..Ali jest przyjacielem Boga” (Wali Allah).

Szahada jest szeptana do ucha noworodkowi oraz wypowiadana nad grobem zmarłego muzułmanina. Jest ponadto stałą częścią modlitwy kanonicznej i często pojawia się w amuletach. Jako symbol religijny szahada jest zapisywana czarnymi literami na białym tle lub białymi literami na czarnym tle.

Półksiężyc

Półksiężyc (arab. hilal) wraz z gwiazdą stanowi symbol religii muzułmańskiej od XIX wieku. Wcześniej  pojawiał się na monetach oraz sztandarach Imperium Osmańskiego. Był  zatem świeckim symbolem władzy muzułmańskich przywódców (kalifów). Dopiero z czasem upowszechnił się jako symbol władzy religijnej. Obecnie znajduje się na flagach państwowych m.in. Algerii, Azerbejdżanu, Libii, Pakistanu, Turcji, Tunezji.

Polecamy również:

 • Historia islamu

  Islam pojawił się w VII w. na Półwyspie Arabskim jako rozwinięcie judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu. Założycielem nowej religii był Muhammad Ibn Abd Allah (ok. 570–632), znany w Europie jako Mahomet, uznawany przez muzułmanów za ostatniego proroka Bożego, znajdującego się w... Więcej »

 • Święta księga islamu - Koran - definicja, historia, treść (streszczenie)

  Koran (Al-Qur’an – czytanie, recytacja; inne nazwy: Księga Boga, Napomnienie, Słowo Boga) to święta księga islamu, którą Allah objawił Mahometowi za pośrednictwem archanioła Gabriela w latach 610-632. Dlatego według muzułmanów twórcą Koranu jest sam Bóg. Wyznawcy... Więcej »

 • Główne zasady islamu - Pięć filarów islamu

  Każdego muzułmanina obowiązuje tzw. pięć filarów wiary (arkan ad-din; arkan-al-Islam): szahada, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka do Mekki. Więcej »

 • Kultura islamu - cechy

  Podstawą kultury islamu jest szariat, czyli prawo religijne, którego źródło znajduje się w Koranie i Sunnie. Prawo to ma charakter totalitarny i obejmuje wszystkie dziedziny życia wyznawcy islamu. Każdy czyn ludzki, każde zachowanie jest w nim przewidziane, sklasyfikowane i ocenione.  Więcej »

 • Odłamy islamu - religia

  Obecny podział islamu jest wynikiem walk politycznych w początkowym okresie religii muzułmańskiej – po śmierci Mahometa pojawił się problem dziedziczenia władzy, gdyż Prorok nie pozostawił po sobie męskiego potomka Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 4 =
Magda
2021-02-22 16:03:14
Tutaj się z szahadą nie zgodzę. Faktycznie poprawna recytacja brzmi inaczej, jest ciut dłuższa i to ta wersja jest recytowana podczas wstąpienia do Islamu i podczas modlitw. Nie jestem pewna jak to zapisać, więc zapiszę jak wymawiałoby się to po polsku. Aszhadu an la ilaha illa-lah, wa-aszhadu an la muhammadan abduhu wa-rasulu.
GRB
2015-09-10 09:04:22
tylko tyle symboli występuje w religii muzułmańskiej?
Ostatnio komentowane
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53