Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kobiety w islamie - Religia - strona 4

Małżeństwo powinno opierać się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu oraz miłości. W islamie dopuszcza się również rozwód, chociaż ze wszystkich uczynków dozwolonych wiernym jest on dla Boga jedną z „najwstrętniejszych rzeczy". O rozwód może wystąpić zarówno kobieta jak i mężczyzna. Islam przyznaje także kobiecie prawo do dziedziczenia, przy czym dziedziczy ona jedynie połowę tego, co mężczyzna. Otrzymane w spadku dobra nie wchodzą w skład wspólnoty małżeńskiej i kobieta może dysponować swoim majątkiem według uznania. Ponadto w przypadku rozwodu wszystkie byłe żony są przez byłych mężów alimentowane w zasadzie aż do ewentualnego powtórnego zamążpójścia.

Wyższość świata męskiego nad żeńskim przejawia się w sądownictwie, gdzie świadectwo kobiety jest uważane za mniej wiarygodne niż mężczyzny (potrzeba dwóch zeznań kobiet przy jednym składanym przez mężczyznę). Ponadto w niektórych krajach islamskich istnieją przepisy zakazujące kobietom odwiedzania niektórych miejsc użyteczności publicznej. W Arabii Saudyjskiej nie wolno im nawet prowadzić samochodu.

Koran nakazuje kobietom zachowanie skromności i zakrywanie ciała przed napastliwymi spojrzeniami. W efekcie istotną kwestią w islamie

Zobacz również

 • Historia islamu

  Islam pojawił się w VII w. na Półwyspie Arabskim jako rozwinięcie judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu. Założycielem nowej religii był Muhammad Ibn Abd Allah (ok. 570–632), znany w Europie jako Mahomet, uznawany przez muzułmanów za ostatniego proroka Bożego, znajdującego się w szeregu rozpoczętym...

  Więcej
 • Święta księga islamu - Koran - definicja, historia, treść (streszczenie)

  Koran (Al-Qur’an – czytanie, recytacja; inne nazwy: Księga Boga, Napomnienie, Słowo Boga) to święta księga islamu, którą Allah objawił Mahometowi za pośrednictwem archanioła Gabriela w latach 610-632. Dlatego według muzułmanów twórcą Koranu jest sam Bóg. Wyznawcy islamu wierzą także, i...

  Więcej
 • Symbole religijne islamu

  Szahada jest wyznaniem wiary muzułmańskiej. Brzmi: La ilaha illa Llah wa Muhammad rasul Allah, co oznacza „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego wysłannikiem”. Trzykrotne publiczne wypowiedzenie tej formuły w obecności dwóch świadków jest warunkiem przyjęcia islamu.

  Więcej
 • Główne zasady islamu - Pięć filarów islamu

  Każdego muzułmanina obowiązuje tzw. pięć filarów wiary (arkan ad-din; arkan-al-Islam): szahada, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka do Mekki.

  Więcej
 • Kultura islamu - cechy

  Podstawą kultury islamu jest szariat, czyli prawo religijne, którego źródło znajduje się w Koranie i Sunnie. Prawo to ma charakter totalitarny i obejmuje wszystkie dziedziny życia wyznawcy islamu. Każdy czyn ludzki, każde zachowanie jest w nim przewidziane, sklasyfikowane i ocenione. 

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
. • 2020-04-10 08:30:57
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18