Kobiety w islamie - Religia - strona 4

Małżeństwo powinno opierać się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu oraz miłości. W islamie dopuszcza się również rozwód, chociaż ze wszystkich uczynków dozwolonych wiernym jest on dla Boga jedną z „najwstrętniejszych rzeczy". O rozwód może wystąpić zarówno kobieta jak i mężczyzna. Islam przyznaje także kobiecie prawo do dziedziczenia, przy czym dziedziczy ona jedynie połowę tego, co mężczyzna. Otrzymane w spadku dobra nie wchodzą w skład wspólnoty małżeńskiej i kobieta może dysponować swoim majątkiem według uznania. Ponadto w przypadku rozwodu wszystkie byłe żony są przez byłych mężów alimentowane w zasadzie aż do ewentualnego powtórnego zamążpójścia.

Wyższość świata męskiego nad żeńskim przejawia się w sądownictwie, gdzie świadectwo kobiety jest uważane za mniej wiarygodne niż mężczyzny (potrzeba dwóch zeznań kobiet przy jednym składanym przez mężczyznę). Ponadto w niektórych krajach islamskich istnieją przepisy zakazujące kobietom odwiedzania niektórych miejsc użyteczności publicznej. W Arabii Saudyjskiej nie wolno im nawet prowadzić samochodu.

Koran nakazuje kobietom zachowanie skromności i zakrywanie ciała przed napastliwymi spojrzeniami. W efekcie istotną kwestią w islamie

Polecamy również:

 • Historia islamu

  Islam pojawił się w VII w. na Półwyspie Arabskim jako rozwinięcie judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu. Założycielem nowej religii był Muhammad Ibn Abd Allah (ok. 570–632), znany w Europie jako Mahomet, uznawany przez muzułmanów za ostatniego proroka Bożego, znajdującego się w... Więcej »

 • Święta księga islamu - Koran - definicja, historia, treść (streszczenie)

  Koran (Al-Qur’an – czytanie, recytacja; inne nazwy: Księga Boga, Napomnienie, Słowo Boga) to święta księga islamu, którą Allah objawił Mahometowi za pośrednictwem archanioła Gabriela w latach 610-632. Dlatego według muzułmanów twórcą Koranu jest sam Bóg. Wyznawcy... Więcej »

 • Symbole religijne islamu

  Szahada jest wyznaniem wiary muzułmańskiej. Brzmi: La ilaha illa Llah wa Muhammad rasul Allah, co oznacza „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego wysłannikiem”. Trzykrotne publiczne wypowiedzenie tej formuły w obecności dwóch świadków jest warunkiem przyjęcia islamu. Więcej »

 • Główne zasady islamu - Pięć filarów islamu

  Każdego muzułmanina obowiązuje tzw. pięć filarów wiary (arkan ad-din; arkan-al-Islam): szahada, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka do Mekki. Więcej »

 • Kultura islamu - cechy

  Podstawą kultury islamu jest szariat, czyli prawo religijne, którego źródło znajduje się w Koranie i Sunnie. Prawo to ma charakter totalitarny i obejmuje wszystkie dziedziny życia wyznawcy islamu. Każdy czyn ludzki, każde zachowanie jest w nim przewidziane, sklasyfikowane i ocenione.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06