Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Karol May, Winnetou – problematyka

Cykl powieści o przygodach Indianina imieniem Winnetou posiada wymiar uniwersalny, dzięki czemu dzieło Karola Maya cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ważnym jest fakt, że głównymi bohaterami dzieła jest czerwooskóry Apacz oraz biały człowiek, Old Shatterhand, którzy zawierają ze sobą przymierze krwi na znak braterstwa ras. Od tej pory wspólnie przeżywają różnorodne, często groźne i niebezpieczne perypetie. Powieść porusza zatem problem wspólnoty ludzi o różnym pochodzeniu, która winna być realizowana, zdaniem pisarza, według zasad chrześcijańskiego humanitaryzmu – ze wzajemnym poszanowaniem swojej godności przy całej różnorodności pochodzenia. Podczas swoich przygód Winnetou i Shatterhand wykazują się lojalnością, odwagą i wzajemnym zrozumieniem – postawy te powinny stanowić wzór do naśladowania w różnych częściach świata, gdzie doskwierający był i jest problem odmienności i walk klasowych. Postawy prezentowane przez bohaterów Karola Maya, związane ze szlachetnością serca i umysłu, dzielnością i odwagą stanowiły wzór dla młodych czytelników, a poruszające historie traktujące o poświęceniu wobec innych i walce o honor, obok pełnych żywiołu i tempa składników przygodowych, stanowią najważniejszy element wymowy utworu.

Winnetou i jego przyjaciel biorą bowiem udział w  zmaganiach z niegodziwcami, bandytami, domagając się sprawiedliwości, organizują spiski w imię odzyskania dobrego imienia. Relacja tych dwóch bohaterów stanowiła reprezentacyjny przykład czystej przyjaźni, polegającej na całkowitym oddaniu swojemu druhowi i wierności danemu słowu.

Zobacz również

  • Karol May, Winnetou – opracowanie

    Winnetou to powieść przygodowa autorstwa niemieckiego pisarza Karola Maya. Dzieło składa się z trzech części (tomów). Pierwsza z nich ukazała się drukiem w 1893 roku. Jest to najpopularniejsza powieść twórcy, a jej bohaterowie zyskali sławę na całym świecie jako kultowe postacie.

    Więcej
  • Karol May, Winnetou – bohaterowie

    Główny i tytułowy bohater cyklu powieści Karola Maya, wódz plemienia Apaczów, którym został po śmierci swojego ojca Inczu czuny. Indianin wyróżniał się charakterem spośród pozostałych czerwonoskórych – był przede wszystkim daleki od uprzedzeń względem innych ras, zwłaszcza ludzi b...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28