Karol May, Winnetou – opracowanie

Geneza

Winnetou to powieść przygodowa autorstwa niemieckiego pisarza Karola Maya. Dzieło składa się z trzech części (tomów). Pierwsza z nich ukazała się drukiem w 1893 roku. Jest to najpopularniejsza powieść twórcy, a jej bohaterowie zyskali sławę na całym świecie jako kultowe postacie. Nie wiadomo kto dokonał pierwszego przekładu utworu na język polski, jednak został on opublikowany w 1910 roku przez Wydawnictwo „Przez lądy i morza” w formie zeszytowej.

Tematyka

Książka Maya przedstawia przygody Indianina, legendarnego wodza Apaczów imieniem Winnetou oraz jego przyjaciela Olda Shatterhanda. Losy tej dwójki rozgrywają się na Dzikim Zachodzie. Mężczyźni biorą udział w pojedynkach, spiskach, ucieczkach i pościgach, czyli wydarzeniach charakterystycznych dla powieści przygodowej. Dzięki przygodom bohaterów obiorca poznaje czym tak naprawdę jest odwaga, lojalność, godność. Jedną z zasadniczych kwestii jest również braterstwo ludzi pochodzących z różnych ras (jak się okazuje, całkiem możliwe do zrealizowania). Taki przymierze zawiera właśnie Indianin z białym człowiekiem – Shatterhandem.

Recepcja

Na podstawie powieści powstała cała seria westernów – zrealizowano aż siedemnaście części przygód wodza Apaczów. Dzieło Karola Maya zyskało tak wielką popularność na całym świecie (a zwłaszcza w Europie) dzięki swojej stylistyce. Wydarzenia zostały bowiem osadzone w krainie, która nie była często odwiedzana i pozostawała raczej owiana licznymi mitami – nawet sam autor napisał Winnetou na podstawie własnej, samodzielnie pogłębionej wiedzy oraz wyobraźni, a do Ameryki wybrał się dopiero po stworzeniu cyklu.

Styl

Winnetou, podobnie jak inne książki Karola Maya, charakteryzuje się niezwykle żywiołową i wartką akcją, dużą dozą humoru oraz atmosferą niezwykłości.  Cykl jego powieści ma również charakter uniwersalny ze względu na problemy, które autor postanowił w nich umieścić. Ważna dla wymowy przygód Indianina wydaje się kwestia wsparcia uciskanych narodów czy plemion (głównie Indian) i ogólnie mówiąc – idea humanitaryzmu rozumianego po chrześcijańsku (miłość i tolerancja bliźniego).

Polecamy również:

  • Karol May, Winnetou – problematyka

    Cykl powieści o przygodach Indianina imieniem Winnetou posiada wymiar uniwersalny, dzięki czemu dzieło Karola Maya cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ważnym jest fakt, że głównymi bohaterami dzieła jest czerwooskóry Apacz oraz biały człowiek, Old Shatterhand, którzy... Więcej »

  • Karol May, Winnetou – bohaterowie

    Główny i tytułowy bohater cyklu powieści Karola Maya, wódz plemienia Apaczów, którym został po śmierci swojego ojca Inczu czuny. Indianin wyróżniał się charakterem spośród pozostałych czerwonoskórych – był przede wszystkim daleki od uprzedzeń względem innych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Bardzo przydatne informacje. Przeczytałam z zainteresowaniem.
• 2022-08-13 18:28:30
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25