Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Karol May, Winnetou – opracowanie

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Winnetou to powieść przygodowa autorstwa niemieckiego pisarza Karola Maya. Dzieło składa się z trzech części (tomów). Pierwsza z nich ukazała się drukiem w 1893 roku. Jest to najpopularniejsza powieść twórcy, a jej bohaterowie zyskali sławę na całym świecie jako kultowe postacie. Nie wiadomo kto dokonał pierwszego przekładu utworu na język polski, jednak został on opublikowany w 1910 roku przez Wydawnictwo „Przez lądy i morza” w formie zeszytowej.

Tematyka

Książka Maya przedstawia przygody Indianina, legendarnego wodza Apaczów imieniem Winnetou oraz jego przyjaciela Olda Shatterhanda. Losy tej dwójki rozgrywają się na Dzikim Zachodzie. Mężczyźni biorą udział w pojedynkach, spiskach, ucieczkach i pościgach, czyli wydarzeniach charakterystycznych dla powieści przygodowej. Dzięki przygodom bohaterów obiorca poznaje czym tak naprawdę jest odwaga, lojalność, godność. Jedną z zasadniczych kwestii jest również braterstwo ludzi pochodzących z różnych ras (jak się okazuje, całkiem możliwe do zrealizowania). Taki przymierze zawiera właśnie Indianin z białym człowiekiem – Shatterhandem.

Recepcja

Na podstawie powieści powstała cała seria westernów – zrealizowano aż siedemnaście części

Polecamy również:

  • Karol May, Winnetou – problematyka

    Cykl powieści o przygodach Indianina imieniem Winnetou posiada wymiar uniwersalny, dzięki czemu dzieło Karola Maya cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ważnym jest fakt, że głównymi bohaterami dzieła jest czerwooskóry Apacz oraz biały człowiek, Old Shatterhand, którzy... Więcej »

  • Karol May, Winnetou – bohaterowie

    Główny i tytułowy bohater cyklu powieści Karola Maya, wódz plemienia Apaczów, którym został po śmierci swojego ojca Inczu czuny. Indianin wyróżniał się charakterem spośród pozostałych czerwonoskórych – był przede wszystkim daleki od uprzedzeń względem innych... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =