Karol May, Winnetou – bohaterowie

Winnetou

Główny i tytułowy bohater cyklu powieści Karola Maya, wódz plemienia Apaczów, którym został po śmierci swojego ojca Inczu czuny. Indianin wyróżniał się charakterem spośród pozostałych czerwonoskórych – był przede wszystkim daleki od uprzedzeń względem innych ras, zwłaszcza ludzi białych, przybywających na Dziki Zachód. Winnetou posiadał znakomite umiejętności strzeleckie i myśliwskie. Jego znakiem rozpoznawczym była dwururka, strzelba, należąca niegdyś do ojca. Najważniejszą osobą w życiu wodza był jego przyjaciel, westman Old Shatterhand, z którym Indianin zawarł braterskie przymierze krwi. Bohater cieszył się szacunkiem i powszechną sympatią – starał się z empatią i zrozumieniem podchodzić do swoich poddanych. Cechowała go ogromna odwaga oraz gotowość do poświęcenia w imię najważniejszych wartości, zwłaszcza przyjaźni.

Winnetou zginął postrzelony, podczas akcji odbicia białych osadników, uwięzionych przez plemię Siuksów. Co ciekawe, tuż przed śmiercią Indianin wyznał, że stał się chrześcijaninem. Poprosił również Shatterhanda by odnalazł jego testament i wypełnił wolę w nim zawartą. Niefortunnie dokument wpadł jednak w ręce mordercy Santera, który zniszczył zapiski Winnetou.

Old Shatterhand

Westman, biały przyjaciel Indianina Winnetou. Jego imię z języka angielskiego oznacza „Grzmocącą rękę”. Niektórzy krytycy uważają, że Karol May umieścił w jego postaci swoje alter ego. Shatterhand przybywa na Dziki Zachód jako niedoświadczony młodzieniec i próbuje różnych dorywczych zajęć by się utrzymać. Trafia do Saint Louis - miasta, w którym ma nauczać dzieci zamożnych mieszkańców. Ostatecznie porzuca to zajęcie i dociera w dzikie ostępy zamieszkałe przez Indian. Pracuje przy budowie kolei w tamtych rejonach. Gdy mężczyzna poznaje Winnetou i jego ojca, Indianie początkowo planują go uśmiercić, jednak biały przybysz ratuje życie młodego syna wodza, w wyniku czego obaj bohaterowie zaprzyjaźniają się. Old Shatterhand poznaje tajemnice życia na Dzikim Zachodzie i wraz z nowymi znajomymi przeżywa niesamowite przygody. Podobnie jak Winnetou, bohater odznacza się szlachetny umysłem, sercem oraz wiarą i przywiązaniem do swojej ojczyzny. Z opresji niejednokrotnie ratuje zarówno ludzi białych, jak  Indian.

Santer

Morderca, wróg Winnetou i Old Shatterhanda, który kradnie testament wodza i niszczy go, pomimo pościgu. Padł ofiarą Indianina, który przygotował zasadzkę na białego, który chciałby przejąć złoto opisane w testamencie Winnetou.

Polecamy również:

  • Karol May, Winnetou – opracowanie

    Winnetou to powieść przygodowa autorstwa niemieckiego pisarza Karola Maya. Dzieło składa się z trzech części (tomów). Pierwsza z nich ukazała się drukiem w 1893 roku. Jest to najpopularniejsza powieść twórcy, a jej bohaterowie zyskali sławę na całym świecie jako kultowe postacie. Więcej »

  • Karol May, Winnetou – problematyka

    Cykl powieści o przygodach Indianina imieniem Winnetou posiada wymiar uniwersalny, dzięki czemu dzieło Karola Maya cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Ważnym jest fakt, że głównymi bohaterami dzieła jest czerwooskóry Apacz oraz biały człowiek, Old Shatterhand, którzy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23