Charakterystyka Tristana - strona 5

że zginął z miłości dla niej; niech się dowie, a lżej mu będzie umrzeć (…)

– słowa te potwierdzają wielkie cierpienie, jakiego doznawał Tristan, będąc oddzielonym od Izoldy.

Finałem tragicznej miłości jest śmierć, która dosięga Tristana z powodu nieustającej tęsknoty za ukochaną. Ostatnim życzeniem bohatera było ujrzeć jeszcze raz twarz Izoldy Jasnowłosej. Niestety nie było mu to dane – Izolda o Białych Dłoniach skłamała, że przypływający statek ma czarną flagę, co miało oznaczać, iż nie ma na nim Izoldy Jasnowłosej. Tristan umarł więc w bólu, w poczuciu rozłąki.

Podsumowanie

Tristan był bohaterem niezwykle szlachetnym i odważnym. Kiedy pozostawał wolny od wpływu magicznego eliksiru, niejednokrotnie udowadniał swój heroizm i lojalności wobec króla. Zmiana, jaka dokonała się w jego osobowości, nie była przez Tristana zawiniona. To eliksir miłości wziął go we władanie i połączył jego serce z kobietą, której Tristan nigdy nie powinien był kochać – przyszłą żoną swojego wuja i króla Kornwalii, Izoldą Jasnowłosą.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Izoldy

    Izolda Jasnowłosa była córką króla Irlandii – Anguisha – oraz królowej Izoldy Starszej. Wiadomo, że jej matka doskonale znała sztukę ziołolecznictwa, której nauczyła swoją córkę. W „Dziejach Tristana i Izoldy” pojawia się, opłakując śmierć swego wuja... Więcej »

  • Dzieje Tristana i Izoldy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Izolda o Białych Dłoniach - tragiczna bohaterka tragedii, córka władcy Bretonii i prawowita żona Tristana. Bohater poślubia ją, przekonany o swojej niechęci Izoldy Jasnowłosej. Po zawarciu małżeństwa, Tristan postanawia jednak dochować wierności pierwszej kochance. Swoją wstrzemięźliwość tłumaczy żonie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02