Charakterystyka Tristana - strona 4

w Bogu i wiedział, że na udeptanej ziemi nikt nie ośmieli się dobyć broni przeciwko niemu. I zaiste sprawiedliwie pokładał ufność w Bogu (…).

Tristan - wojownik pokonany przez miłość

Momentem gwałtownej przemiany Tristana było wypicie eliksiru miłosnego, który przeznaczony był dla Izoldy Jasnowłosej i króla Marka. Miłość, jaka narodziła się wtedy między bohaterem a przyszłą żoną króla Kornwalii, stała się przyczyną jego zmiany. Uczucie to było fatalne, gdyż stanowiło zaprzeczenie całej dotychczasowej postawy Tristana, jednak mocy eliksiru nie można było w żaden sposób pokonać.

Tristan, chcąc żyć z Izoldą Jasnowłosą, musiał oszukiwać i kłamać. Próbował znaleźć ukojenie w ramionach innej kobiety, Izoldy o Białych Dłoniach, lecz okazało się to niemożliwe. Wspaniały wojownik stał się żywym zaprzeczeniem etosu rycerskiego, do czego doprowadziła właśnie niezwykle gwałtowna miłość. Bardzo źle znosił rozłąkę ze swą ukochaną, rozłąkę konieczną, by mogli w ogóle żyć:

(…) Z dala od niej czuł, iż śmierć jego jest pewna i bliska; raczej umrzeć od jednego razu niż konać dzień po dniu. Kto żyje w męczarni, jest jakby umarły. Tristan pragnie śmierci, żąda śmierci; ale niech królowa dowie się bodaj, 

Polecamy również:

  • Charakterystyka Izoldy

    Izolda Jasnowłosa była córką króla Irlandii – Anguisha – oraz królowej Izoldy Starszej. Wiadomo, że jej matka doskonale znała sztukę ziołolecznictwa, której nauczyła swoją córkę. W „Dziejach Tristana i Izoldy” pojawia się, opłakując śmierć swego wuja... Więcej »

  • Dzieje Tristana i Izoldy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Izolda o Białych Dłoniach - tragiczna bohaterka tragedii, córka władcy Bretonii i prawowita żona Tristana. Bohater poślubia ją, przekonany o swojej niechęci Izoldy Jasnowłosej. Po zawarciu małżeństwa, Tristan postanawia jednak dochować wierności pierwszej kochance. Swoją wstrzemięźliwość tłumaczy żonie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02