Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Juliusz Kossak Sobieski pod Wiedniem - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
I dzeciaki w liceach pozniej wypisuja takie bzdury. IUS NATURALE!!! Nie zadne LEX! To sa p...
Lujiki • 2019-09-19 22:08:57
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Pal wroty
dawid • 2019-09-19 09:22:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Juliusz Kossak, Sobieski pod Wiedniem
Juliusz Kossak, Sobieski pod Wiedniem (1882)


„Sobieski pod Wiedniem” (lub także „Sztandar proroka”) to obraz namalowany przez Juliusza Kossaka w 1882r. Jak wskazuje tytuł – dzieło odnosi się Odsieczy wiedeńskiej, jednego z największych polskich sukcesów militarnych i wydarzenia, które rozsławiło siłę wojsk zjednoczonych pod sztandarem z Orłem Białym na terenach całej Europy.
    

Opis   

Po zwycięskiej bitwie, na pobojowisku pełnym martwych ludzi i koni, przed oblicze króla Sobieskiego przybywają polscy rycerze niosący turecki sztandar o złoto-zielonych kolorach. Polski władca znajduje się po lewej stronie w centralnej części dzieła, a za nim znajdują się oddziały husarii z polskimi flagami wzniesionymi do góry na kopiach. Kontrastem do tej wielkiej potęgi jest rozciągające się po prawej stronie pobojowisko. Można dostrzec na nim zniszczone sprzęty wojenne, ciała koni oraz ludzkie zwłoki przyodziane w tureckie stroje. Rozmiar zwycięstwa Polaków jest imponujący, a jego dopełnieniem jest wspomniany wcześniej sztandar. Przez zwycięzców (a zapewne także wielu odbiorców dzieła Kossaka) uznany został on za tzw. sztandar proroka – jedną z najcenniejszych relikwii wyznawców islamu (miał nosić go sam Mahomet). Proporzec wysłano nawet

Polecamy również:

 • Wojciech Kossak - biografia i obrazy

  Wojciech Kossak przyszedł na świat 31 grudnia 1856 r. w Paryżu. Był synem jednego z najbardziej znanych polskich malarzy – Juliusza Kossaka oraz poślubionej przez niego Zofii Gałczeńskiej. Chociaż urodził się w stolicy Francji, gdzie jego ojciec bacznie studiował dzieła najważniejszych malarzy, naukę... Więcej »

 • Aleksander Gierymski - biografia i obrazy

  Aleksander Gierymski przyszedł na świat 30 stycznia 1850r. w Warszawie. Wywodził się z rodziny inteligenckiej, a jego starszym bratem był Maksymilian Gierymski (wybitny polski malarz, jeden z prekursorów realizmu). Więcej »

 • Józef Chełmoński - biografia i obrazy

  Józef Chełmoński przyszedł na świat 7 listopada 1849r. w Boczkach (dzisiejsze województwo łódzkie). Wywodził się ze zubożałej szlachty, a jego ojciec - Józef Adam Chełmoński – był dzierżawcą majątku w Boczkach, natomiast matkę – Izabelę Łoskowską – uważano za kobietę... Więcej »

 • Olga Boznańska - biografia i obrazy

  Olga Boznańska urodziła się 15 kwietnia 1865 r. w Krakowie. Była córką Adama Nowiny Boznańskiego (inżyniera, absolwenta wiedeńskiej politechniki) oraz Eugenii Mondan (Francuzki mocno interesującej się sztuką). To właśnie matka jako pierwsza uczyła ją rysować i wprowadzała młodą dziewczynkę w świat malarstwa Więcej »

 • Honore Daumier - biografia i obrazy

  Honore Daumier przyszedł na świat 26 lutego 1808r. w Marsylii. Był trzecim dzieckiem Jeana Baptisty Daumiera i Cecile Catherine Philip. Jego ojciec był z zawodu szklarzem, który w 1814r. udał się do Paryża (żona i dzieci dołączyli do niego 2 lata później), gdzie zawiodły go jego literackie aspiracje... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 2 =
Komentarze
zez • 2016-05-10 20:18:21
może być