Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 3

Ostatnio komentowane
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Bardzo ograniczona ilość przykładów, wzory maja o wiele wieksze zastosowanie niz podst...
Janko • 2020-01-14 22:35:23
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zawiszę Czarnego, Powałę z Tczewa. Rycerz uosabia siłę, męstwo, odwagę, a także umiejętność adorowania kobiet i lojalność wobec nich. Równie ważne były rycerska uczciwość, honor i miłość do ojczyzny. Rycerz nie wahał się nigdy narazić własne życie dla damy lub kraju. Antyprzykład dla etosu rycerskiego stanowią cechy przedstawicieli zakonu Krzyżaków i ich postępowanie.

Motyw śmierci

Śmierć jest motywem obecnym w powieści nie tylko ze względu na przedstawione realia wojenne. Dowiadujemy się o śmierci żony Juranda, potem umiera jego ukochana córka – młodziutka i delikatna Danusia, Zygfryd natomiast – owładnięty szaleństwem – popełnia samobójstwo.

Motyw wiary

Religia i wiara w powieści Sienkiewicza stanowią pretekst dla zbrodniczych działań – mają usprawiedliwiać nienawiść i toczące się wojny. Rycerze zakonu, tłumacząc się próbą szerzenia chrześcijaństwa, bardzo brutalnie obchodząc się z polskim narodem. Tak naprawdę chodzi im o zdobycie ziem i osiągnięcie jak największej władzy.

Motyw wroga

Wizerunek Krzyżaków przedstawiony w powieści jest odstręczający, co miało stanowić aluzję do sytuacji współczesnej Sienkiewiczowi – także wtedy Polacy doświadczali ze strony niemieckiej krzywd i upokorzeń. Pojawia się jednak także postać pozytywna – pan de Lorche, którego ideały bliskie są ideałom polskiego rycerza.

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 5 =