Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krzyżacy - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy) - strona 3

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zawiszę Czarnego, Powałę z Tczewa. Rycerz uosabia siłę, męstwo, odwagę, a także umiejętność adorowania kobiet i lojalność wobec nich. Równie ważne były rycerska uczciwość, honor i miłość do ojczyzny. Rycerz nie wahał się nigdy narazić własne życie dla damy lub kraju. Antyprzykład dla etosu rycerskiego stanowią cechy przedstawicieli zakonu Krzyżaków i ich postępowanie.

Motyw śmierci

Śmierć jest motywem obecnym w powieści nie tylko ze względu na przedstawione realia wojenne. Dowiadujemy się o śmierci żony Juranda, potem umiera jego ukochana córka – młodziutka i delikatna Danusia, Zygfryd natomiast – owładnięty szaleństwem – popełnia samobójstwo.

Motyw wiary

Religia i wiara w powieści Sienkiewicza stanowią pretekst dla zbrodniczych działań – mają usprawiedliwiać nienawiść i toczące się wojny. Rycerze zakonu, tłumacząc się próbą szerzenia chrześcijaństwa, bardzo brutalnie obchodząc się z polskim narodem. Tak naprawdę chodzi im o zdobycie ziem i osiągnięcie jak największej władzy.

Motyw wroga

Wizerunek Krzyżaków przedstawiony w powieści jest odstręczający, co miało stanowić aluzję do sytuacji współczesnej Sienkiewiczowi – także wtedy Polacy doświadczali ze strony niemieckiej krzywd i upokorzeń. Pojawia się jednak także postać pozytywna – pan de Lorche, którego ideały bliskie są ideałom polskiego rycerza.

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');