Charakterystyka Jagienki

Jagienka to najstarsza córka Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic – wsi sąsiadującej z Bogdańcem. Odznacza się ona nieprzeciętną urodą, którą dostrzegają opat i Maćko. Jak na swój młody wiek (około 15 lat), wygląda bardzo kobieco i dorodnie. Ma rumianą twarz, ozdobioną czerwonymi ustami i długimi ciemnymi włosami, zaplecionymi w warkocz.

Jest dziewczyną silną, zdrową i zaradną, co udowadnia, opiekując się młodszym rodzeństwem i zarządzając majątkiem po śmierci matki. Zazwyczaj nosi charakterystyczny kożuszek z elementami zielonego sukna, spódnicę w prążki, buty oraz korale.

Jagienka bardzo szybko zakochuje się w Zbyszku z Bogdańca, który oczarowuje ją swoją odwaga i urodą. Kiedy dowiaduje się, że chłopak kocha córkę Juranda ze Spychowa, postanawia odsunąć się na bok, nie chowa jednak do młodzieńca urazy. Zawsze jest dla Zbyszka serdeczna i gotowa otoczyć go opieką. Gospodarność Jagny dostrzega Maćko (opiekowała się nim w czasie jego choroby) – jego zdaniem byłaby ona idealną kandydatką na żonę dla bratanka. Maćko jest przekonanym o tym, że dobre i troskliwe serce Zychówny oraz jej wielka siła (także wewnętrzna) byłby dla Zbyszka dobre.

Jagienka to kobieta o dość męskim usposobieniu – jest odważna, zadziorna, zawsze chętna do działania. Nie były jej obce typowe zwyczaje rycerskie – jazda konno czy udział w polowaniach (uratowała nawet Zbyszka przed niedźwiedziem). W tym aspekcie przypomina ona nieco inną bohaterkę wykreowaną przez Sienkiewicza – Basię Wołodyjowską.

Gdy Jagienka dowiaduje się, że Zbyszko odnalazł Danusię, ogarnia ją przygnębienie i rezygnacja. Zaczyna zdawać sobie sprawę, iż najprawdopodobniej nigdy nie będzie jej dane zaznać szczęścia u boku rycerza z Bogdańca. Z tego względu dziewczyna postanawia pójść zakonu, ostatecznie trafia jednak na dwór księżnej Aleksandry. Tam stopniowo przechodzi przemianę – jej zadziorna „chłopięcość” zostaje zastąpiona stonowaniem właściwym damie. Również wygląd Jagienki ulega zmianie – staje się jakby delikatniejsza, dostojniejsza. Nie stara się już spędzać jak najwięcej czasu z młodym rycerzem z Bogdańca, odnosi się do niego bardziej oficjalnie. Ma świadomość tego, iż Zbyszko wiele wycierpiał, toteż nie chce mu się narzucać. Wciąż jednak darzy go dawnym uczuciem.

Po ślubie z bratankiem Maćka Jagienka szybko okazuje się wspaniałą żoną, utalentowaną gospodynią i kochającą matką. Daje rycerzowi czterech synów, którzy stają się dumą Bogdańca.

Jagienka Zychówna jest postacią pozytywną, budzącą wielką sympatię czytelnika. Początkowo może nieco bawić jej nieokrzesanie – zdecydowanie kontrastuje w tym względzie z efemeryczną Danusią – z czasem jednak okazuje się, że urocza dziewczyna dojrzewa do roli prawdziwej kobiety, nie tracąc przy tym swoich najważniejszych przymiotów: dobrego, wiernego i troskliwego serca, cierpliwości oraz wspaniałych talentów gospodarskich.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca

  Zbyszko z Bogdańca jest głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Wywodził się on ze szlacheckiej rodziny herbu „Tępa podkowa”. Jego rodzicami byli Jaśko z Bogdańca oraz Jagienka z Mocarzewa, jednak dla młodego chłopca, który prędko utracił najbliższą... Więcej »

 • Charakterystyka Maćka z Bogdańca

  Maćko z Bogdańca był stryjem Zbyszka, którego wziął pod swoją opiekę, kiedy młodzieniec stracił rodziców. Podobnie jak on, Maćko wywodził się ze szlacheckiego rodu posługującego się herbem „Tępa podkowa”. To niemłody już mężczyzna, bardzo dobrze zbudowany, lecz nieco wychudły. Więcej »

 • Charakterystyka Danusi

  Danusia Jurandówna jest, obok Jagienki Zychównej, najważniejszą postacią kobiecą w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza. Córka Juranda ze Spychowa – wspaniałego rycerza – szybko utraciła matkę (zginęła podczas krzyżackiego najazdu na Złotoryję) i wychowywała się na dworze... Więcej »

 • Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

  W „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza pojawiają się dwie bohaterki, których historie splatają się z losami młodego i przystojnego Zbyszka z Bogdańca. Są nimi Danusia Jurandówna – córka sławnego i groźnego Juranda ze Spychowa oraz Jagienka Zychówna, mieszkająca w... Więcej »

 • Charakterystyka Juranda ze Spychowa

  Jurand ze Spychowa jest ojcem ukochanej przez Zbyszka Danusi. Na kartach powieści Henryka Sienkiewicza jawi się jako posępny i pałający żądzą zemsty mężczyzna, który wszystkie swoje pozytywne uczucia przelewa na jedyną córkę. Już sam jego wygląd może sugerować, iż biografia Juranda pełna jest... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42